Terenska nastava na Seosko gospodarstvo „Zlatni klas“ u Otrovancu i u Interpretacijski centar „Kuća Petra Preradovića“ u Grabrovnici

Autor: Nataša Karlovčec, 25. 10. 2022.

Na prvo ovogodišnje cjelodnevno putovanje s obrazovnom, kulturološkom i zabavnom svrhom učenici 4.r. matične škole te PŠ Velika Mučna i PŠ Mala Mučna uputili su se 18. listopada.   Upoznali smo širi zavičaj, uočavali smještaj, reljef, klimu, vode u zavičaju, prometnu povezanost, gospodarstvo, prirodne ljepote, razliku gradova i sela. Iskustveno smo upoznali Otrovanec, opisivali i razlikovali vode stajaćice (jezero) od voda tekućica (Drava).

Veliki je doživljaj bio prijelaz preko rijeke Drave skelom. Uvidom smo spoznali razlike nizinskog i brežuljkastog dijela naše županije.  Snalazili smo se u prostoru prema Suncu, mahovini i uz pomoć kompasa na mobitelu.  Prepoznavali smo  znakove  jeseni u prirodi,  upoznali životinje na obiteljskom gospodarstvu (konji, krave, svinje) te, s naglaskom na obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, sudjelovali na radionici mljevenja kukuruza na mlinu, miješenja tijesta i  pečenja proizvoda u krušnoj peći te, naravno, kušanja pogačica i pletenica koje su učenici izradili. Kovač Roko nam je predstavio izradu ukrasnih predmeta kovanjem na starinski način. Najveće je oduševljenje izazvalo jahanje konja na ruku. Upoznali smo nova zanimanja (turistički vodič, kovač, kuhar, konobar, voditelj kulturne ustanove, vozač) te  kulturno - povijesnu znamenitost (Interpretacijski centar „Kuća Petra Preradovića“ u Grabrovnici) koja nas je oduševila suvremenom tehnologijom kojom interpretira život jednog od najznačajnijih pjesnika. Učenici su proveli intervjue u sklopu razrednog projekta s ljudima različitih zanimanja te su za to pohvaljeni.

Iskustvenim učenjem uz cjelovitost i zornost postigli smo razumijevanje sadržaja učenja te razvijali svijest o pripadnosti i važnosti našeg zavičaja za život građana i cijele domovine. Učenici su pokazali razumijevanje bontona na javnim mjestima, uvažavanje tuđeg talenta i postignuća (zanatlije, poduzetnici); produbljivali su  prijateljstva, razvijali radne navike i osjećaj odgovornosti, obveze izvršavanja dobivenih zadataka. Prilagođavali su osobne interese  interesima zajednice, razvijali smisao za suočavanje s novim neuobičajenim situacijama, razvijali timski duh i međusobnu toleranciju.

Na cijelom nas je putu obasjavalo jesensko sunce te poticalo na smijeh, ljubaznost i širom otvorene oči.

Martina Krušec

FOTOGRAFIJE