Svjećar – tradicionalno zanimanje u Donjem Maslarcu

Autor: Nataša Karlovčec, 21. 11. 2022.

Izrada svijeća datira već od davnih vremena i na našem je području bila  vezana prvenstveno za Crkvu. Kako se nekada koristio vosak za izradu svijeća, dobiven iz pčelinjih saća, zanimanje svjećara često je bilo povezano i s medičarstvom zbog srodnog proizvoda od kojega su se radili kolači, licitarska srca, medenjaci i ostale slastice te ukrasni predmeti ili slasni gverc.

FOTOGRAFIJE

Danas se izrada svijeća i lampaša više ne radi od voska, već parafina koji se dobiva iz nafte, a u izradi je i dalje potrebna umješnost svjećara koji će po potrebi na starom kolu napraviti tanje, dulje, deblje, ukrašene svijeće. Neki od dijelova su kupovni, poput plastike ili metalnog poklopca, na što svjećari nemaju utjecaja. Njihov trud će se ogledati u kvaliteti popune lampaša i izrade svijeća i ukrasnih proizvoda koji nastaju iz kalupa, poput šarmantnih svinjica, psića dalmatinera ili rumenih jabuka, koje smo sve imali prilike vidjeti kod naših domaćina. Iako se većina posla i danas radi ručno, svjećari slijede tehnološki napredak te će u proces uključiti razne kupovne strojeve i kalupe, ili ih izraditi sami.

U sklopu razrednog projekta „Zanimanja ljudi u našem zavičaju – tradicija i napredak“, dana 17. studenog upoznali smo obitelj naše učenice Mije Martine Jambrušić i z Donjeg Maslarca, koja se dugi niz godina bavi ovim poslom. S velikim entuzijazmom su nas proveli kroz postupak izrade lampaša, a učenici su se, obogaćeni novim spoznajama, i sami okušali u izradi bojanja ukrasnih svijeća. Proveli su intervju s g. i gđom. Jambrušić te saznali mnoštvo zanimljivosti. Na tragu poduzetništva učenici su otkrili  radost malog obrta, neisplativosti suradnje s velikim trgovačkim centrima, ovisnost o dobavljačima i njihovom trkom za zaradom  nauštrb kvalitete. Učenici su odabrali i kupili lampaše za svoje obitelji te su na dar dobili i ukrasne životinje od parafina koje su sami obojali.

Kupljene lampaše učenici su sutradan zapalili pred školom u znak sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te tako odali počast.

Martina Krušec