Održana 1. edukacija u sklopu projekta Trening životnih vještina za prevenciju ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama kod djece i mladih

Autor: Leila Zainul, 27. 2. 2023.

Dana 23. veljače 2023. godine održana je prva edukacija u nizu od ukupno tri za odgojno-obrazovne i zdravstvene djelatnike te članove partnera u projektu Kluba liječenih alkoholičara „Centar“ Koprivnica. Edukacija je realizirana u cilju prevencije i ranog prepoznavanja rizičnih ponašanja djece i mladih koja mogu voditi različitim vrstama ovisnosti.

Program u trajanju od 8 školskih sati održan je u Osnovnoj školi „Braća Radić“ u Koprivnici. Edukaciji je nazočilo 104 odgojno-obrazovnih djelatnika, 9 djelatnika zdravstvenih ustanova te 6 članova Kluba liječenih alkoholičara „Centar“ Koprivnica, a iz naše škole sudionici su bili: pedagoginja Goranka Teodorčević, učitelji 2. razreda: Marija Plavšić, Martina Krušec, Stevan Turajlić i Silvija Jelovčan te razrednice šestih razreda: Jelena Hunjadi i Leila Zainul.
Na početku je sve prisutne prigodnim riječima pozdravila zamjenica ravnatelja škole, učiteljica razredne nastave u zvanju izvrsne savjetnice Vesna Petrušić, koja i sama sudjeluje u projektu. Kasnije se sudionicima obratila dr. Draženka Vadla, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije te je zahvalila prisutnima na uključivanju u projekt.

Blok predavanja započeo je prikazom Stanja i trendova konzumiranja alkohola u Koprivničko-križevačkoj županiji te Programa izvanbolničkog liječenja ovisnosti o alkoholu stručnjakinje Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti županijskog Zavoda, prim. dr. sc. Davorke Gazdek. Stručnjak u području ovisnosti, prof. dr. sc. Zoran Zoričić, psihijatar i sistemski psihoterapeut, održao je predavanje na temu Podrška mladima u procesu savladavanja razvojnih kriza autoriteta, seksualnosti i identiteta kao preduvjeta normalnog razvoja u zrelu ličnost. Posljednji gostujući predavač bio je doktor primarijus Anto Orešković, psihijatar i sistemski psihoterapeut, koji je govorio o Senzibilizaciji mladih za problem rizičnog pijenja alkoholnih pića.

Po završetku predavanja uslijedile su radionice na kojima su sudionici imali priliku dijeliti vlastita iskustva i izazove vezane uz rizična ponašanja u radu s učenicima i roditeljima. Program je završio sažimanjem zaključaka s radionica te najavom sljedeće edukacije koja je predviđena za ožujak.