Pripremamo zdrav obrok u PŠ Mala Mučna

Autor: Leila Zainul, 21. 3. 2023.

S početkom proljeća učenici PŠ Mala Mučna pokušali su oživjeti i nove osjetne pupoljke pripremajući zdrave zalogajčiće za jutarnji obrok. Cilj je bio upoznati učenike sa zdravijom, kreativnijom varijantom poznatih namirnica, upoznati nove namirnice, ne bi li povremeno samostalno utjecali na prehrambene navike, osobito dolaskom besplatnih obroka u školama koji su ukusni, no prvenstveno temeljeni na bijelom brašnu.
Vodeći brigu o higijenskim uvjetima, učenici su ponajprije pripremili radne plohe i sredstva rada te dogovorili pravila. Cijeli je dan prošao u uzbuđenju, učenici su pokazali nevjerojatnu sposobnost prilagodbe, samostalnosti i spremnosti na nove izazove.
Igrom smo pokušali pogađati namirnice služeći se okusom, opipom i mirisom, što nas je prvenstveno nasmijalo. Odgovornim pristupom, prionuli su grupnim radom na posao. Slijedeći recepte, napravili su voćne ražnjiće, osvježavajuću salatu, kanapee te smoothie. Bogatstvo okusa kanapea nikako ne bi bilo potpuno bez domaćih mliječnih i suhomesnatih proizvoda koje su učenici pripremili sa svojim roditeljima i donijeli na degustaciju. Upravo se u tome vidi ljepota, trud, požrtvovnost unutar obitelji i rada na selu te ocrtava ponos na dječjim licima!
Na satovima njemačkog jezika također su učili o hrani, te zdravoj i pravilnoj prehrani.
Ovo nam je bila prilika da ponovimo nazive prehrambenih proizvoda koje smo naučili, boje i oblike te pripremimo i pojedemo svi zajedno ein gesundes Frühstück! Uz rad, upoznali smo mnoge nove namirnice, naučili o njihovoj nutritivnoj vrijednosti, dobrobiti za konkretne organe, načinima pripreme u slanim i slatkim jelima te uživali u zajedničkom doručku.

Učiteljice: Ivana Mihoci i Martina Krušec

FOTOGRAFIJE