AKCIJA ČIŠĆENJA ŠUME U SKLOPU "ZELENE ČISTKE"

Autor: Miodrag Maksimović, 23. 4. 2012.

U četvrtak, 19. travnja 2012. u 11 sati i 15 minuta, krenuli smo u akciju Zelena čistka sa punim autobusom “zeleno” nastrojenih učenika i profesora.

U akciju se uključila i tvrtka Prizma VV d.o.o. iz Malog Otoka koja je osigurala vreće za sakupljanje otpada te je svojim kamionom izvršila prijevoz otpada na deponiju (za pohvaliti je aktivno sudjelovanje vlasnika tvrtke koji je vrlo stručno baratao vilama) , a besplatno deponiranje je omogućila komunalna tvrtka iz Koprivnice, Komunalac d.o.o.. Da bi sigurnosni uvjeti bili na visini, pobrinula se tvrtka Poljocentar d.o.o. iz Križevaca koja je sponzorirala akciju zaštitnim rukavicama. Ulje na vatru dodao je i ravnatelj škole koji je svojim sudjelovanjem digao moral na još višu razinu, svoj doprinos dali su i neki “zeleno zaluđeni” roditelji, a učenike je prevezao Čazmatrans.

Već  samim približavanjem prvoj lokaciji, nedaleko mjesta Mali Poganac, u autobusu se osjećala napetost i želja za što bržim susretom sa nemani zvanom “OTPAD”. Nedugo nakon toga, iskrcavši se iz autobusa, našim “zelenima” nije trebalo niti petnaestak minuta da se obračunaju sa opasnom nemani u količini 6-7m³ te se na mjestu okupiranom otpadom ponovo začuo pjev ptica i ugledao let prekrasnih leptira.

Pobjedonosnim korakom, uzdignute glave, krenuli smo prema drugoj lokaciji. Dva kilometra dalje, sada već dobrano izvježbani za sljedeću borbu, stali smo pred drugi izazov. Otprilike 4-5 m³ otpada drhtavim je nogama promatralo ”zelene” protivnike koji su im sigurnim stavom i uvjerenjem davali do znanja što slijedi odmazda.

Nedugo zatim, čuo se lom i krckanje kostiju nemani, zeleni su se brzinom svjetlosti širili po šumi osvajajući svake sekunde novi m², a zbog konstitucije terena borba je trajala oko sat vremena. No, sve je bilo jasno već na početku, “neman” nije imala šanse jer: ZELENO JE IN.

Šume ponovo odišu svježinom, priroda se ponovo razigrala oslobođena opasnog nametnika, a naši junaci s početka priče lagano su i ponosno kročili u zalazak sunca, razmišljajući o nekoj sljedećoj borbi za ovu ispravnu stvar.

Goran Dević, sudionik akcije i predsjednik Vijeća roditelja