U Galeriji Sokolovac otvorena izložba učeničkih likovnih radova

Autor: Nataša Karlovčec, 5. 4. 2023.

U prepunom prostoru Galerije Sokolovac u utorak 29. ožujka otvorena je izložba učeničkih likovnih radova. Otvorenju su nazočili ravnatelj OŠ Sokolovac Saša Korkut, likovni umjetnici Dragutin Ciglar, Tomislav Grabar i Marija Grabar te uvijek dragi gost na školskim događanjima g. Tihomir Kolar iz Šumarije Sokolovac, učitelji i stručni suradnici.

Gospodin Ciglar učenicima od 1. do 4. razreda bio je mentor pri nastajanju ovih likovnih radova. Svi su izrađeni u tehnici obvara, koja je starobaltička keramičarska tehnika. Učenici su najprije oblikovali glinu vodeći se osjećajem za prostor i igru svjetla pri nastajanju apstraktnih motiva. Upravo to je bio najveći izazov- kako stvoriti likovno djelo koje ne sliči ni na što postojeće. Spontanost dječjeg likovnog izražavanja i slučajnosti koje nastaju potapanjem pečenih vrućih radova u fermentiranu otopinu kvasca, cikle, brašna, šećera i vode, ove radove čine posebno zanimljivim.

Učenici su oblikovali glinu u predivnom ambijentu Art centra Ješkovo u listopadu prošle godine, nakon čega je uslijedilo retuširanje i pečenje gline u ateljeu gospodina Ciglara te završna faza u Područnoj školi Veliki Botinovac, kada su se radovi još jednom pekli i tako vrući potpali u spomenutu otopinu stvarajući šare, točke i mrlje na bijelim skulpturama.

Na otvorenju gospodin Ciglar je prigodno darovao matičnu i područne škole s po jednom svojom keramičkom pisanicom te su u neobaveznom razgovoru nastale ideje o daljnjoj suradnji na nekim novim projektima, kako s gospodinom Ciglarom tako i s umjetnicima Sokolovačkog likovnog kruga i Galerije Sokolovac.

Izložba se može razgledati sve do Dana općine Sokolovac 21. travnja, a ključ se nalazi u Općini.