SUBLIMACIJSKI TISAK

Autor: Miodrag Maksimović, 20. 4. 2023.

Učenici koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Mladi matematičari i Mladi informatičari upotrebom računala, sublimacijskog printera i termo preše izrađivali su majice sa logotipom naše škole. Cilj provođenja ove aktivnosti bio je potaknuti učenike osnovne škole na razvoj poduzetničkog duha i kritičko promišljanje o troškovima u svakodnevnom životu i mogućnostima zarade.

Za uređivanje logotipa koristili su alat za obradu fotografije Photo Pos Pro 4. Istraživali su mogućnosti navedenog alata i izradili različite verzije logotipa škole. Pripremljeni logotip ispisivali su na sublimacijski papir. Prije samog tiska fiksirali su ispisani logotip transfer ljepilom u prahu koje služi kao stabilizator boje na sublimacijskom papiru. Otisnuti papir s logotipom provlači se kroz taj prah koji na sebe veže mokru isprintanu boju. Nakon što su nanijeli prah, logotip je bio spreman za transfer na majice pomoću termo preše. Višestrukim isprobavanjem istraživali su koji su uvjeti izrade (temperatura preše i vrijeme prešanja) potrebni za optimalnu kvalitetu tiska. Uz sami tisak majica, učenici su istražili cijene materijala potrebnih za izradu svoje majice i izračunali troškove ovakve izrade za različite količine majica. Nadalje, učenici su istražili cijene majice s tiskom po narudžbi na tržištu te usporedili sa svojim troškovima. Navedene podatke prikazali su tablicama u Excelu i izradili grafikone koji su prikazivali odnos navedenih cijena. Učenici su na temelju prikaza i analize podataka uočili isplativost pokretanja ovakve vrste posla. Na satovima matematike i informatike učenici su prezentirali rezultate svog istraživanja kolegama iz razreda s ciljem širenja poduzetničkog duha i ideja među vršnjacima.

Miodrag Maksimović, Tanja Brlek Lončarek i Jelena Hunjadi