NP Plitvička jezera i Baraćeve špilje - terenska nastava

Autor: Leila Zainul, 9. 5. 2023.

Na kraju prvog svibanjskog tjedna u ranojutarnjim satima petaši i šestaši naše škole krenuli su na dugoiščekivanu terensku nastavu sa svojim razrednicama: Tanjom, Jelenom i Leilom. U našoj pratnji bile su još i asistentica Silvija, nastavnica Indira i turistička voditeljica Ana.

Zaista smo jedva čekali da krenemo na put, u istraživanje i upijanje svih ljepota kojima smo se nadali! Nacionalni park kao naše prvo odredište mnogima od nas i nije bila tolika nepoznanica, ali tek smo sada ovaj beskraj prirodnih ljepota doživjeli u punom sjaju! Vrijeme je bilo predivno, a Velikom slapu smo se približili kao nikada prije. Hodajući do njega neki su se skoro i okupali, no srećom su na vrijeme primili prijateljsku ruku kao spas! Bilo nam je posebno drago što smo Veliki prštavac, Galovački buk te slapište Velike kaskade mogli gledati s turističkog broda koji nam je skratio hodanje. Srećom, na Jezerima su došli na sjajnu ideju da dijelom kopnenog puta turiste, kojih je uvijek jako puno, prevoze i vlakićem bez pruge. Šetnja je bila ugodna, bez vremenskih nepogoda, uz dobre prijatelje i ukusne mamine sendviče... No, prijevoz je ipak bio dobrodošao.

Nakon svih doživljenih ljepota uputili smo se prema Baraćevim špiljama. (https://baraceve-spilje.hr/). Nismo mogli vjerovati u kakvu smo oazu mira i ljepote upali! Ispred ulaza u špilju predivan je prostor s klupama i ležaljkama za odmor, igralištem, milozvučnim potočićem... Ondje smo se najprije opustili i napunili dobrim vibracijama nakon čega smo bili podijeljeni u dvije grupe i hrabro krenuli u nedoživljeni čarobni svijet podzemlja. Naša vodičica Katarina vrlo nam je strastveno pričala o špilji! Saznali smo odakle potiče njezin naziv, tko ju je i kada koristio kao skrovište, kosturi kojih su životinja ondje pronađeni, kako su pojedinci prošli kada su samostalno htjeli prošetati špiljom i još puno, puno toga! Sve je bilo i poučno i zabavno u isto vrijeme!

Iako smo pri izlasku iz mračnog podzemlja bili već dobrano iscrpljeni, osjećali smo neopisivu unutarnju puninu i zadovoljstvo! Dugo smo čekali ovaj dan i možemo reći da je ispunio sva naša očekivanja! Hvala svima koji su nam ovu sjajnu terensku nastavu omogućili!

Jedva čekamo sljedeću.

učenici 6.b razreda