Dan škole – radionice prijatelja škole

Autor: Miodrag Maksimović, 26. 4. 2012.

Nakon priredbe uslijedile su radionice za učenike kao dio rada na projektu „Budimo prijatelji“. Radionice raznih vještina održali su prijatelji škole.

RADIONICE ZA UČENIKE OD 1. DO 4. RAZREDA

Na radionici oblikovanja gline pod vodstvom umjetnika Dragutina Ciglara učenici su imali prilike vidjeti cjelokupan ciklus oblikovanja gline do pečenja boje. Gospodin Ciglar je za te potrebe održao prvi dio radionice 13. travnja, a ovom je prilikom donio peć za glinu i pekao boju na gotovim radovima ispred škole. Također je napravio i poklone za Općinu Sokolovac i Hrvatske šume – ploče sa njihovim zaštitnim znakovima.

Na radionici gimnastike učenici su imali prilike vidjeti što su sve naučili ponajbolji školski gimnastičari ove godine. Pod mentorstvom svog trenera nastavnika Milana Lekića svoje sposobnosti na gimnastičkim spravama su pokazali Dorian Dević, Marko Raplinović, David Zeko, Katarina Zeko i Marta Rižner. Mali su gledatelji na trenutke ostajali bez daha gledajući impresivne i teške gimnastičke figure. U drugom dijelu radionice posjetitelji radionice su imali prilike isprobati neke od gimnastičkih sprava.

Radionicu mažoret plesa vodila Ivona Haban, a za nju su uglavnom bile zainteresirane djevojčice. Osim plesnih pokreta, učile su baratati palicom i naučile nekoliko osnovnih figura.

Najveći je interes izazvala radionica karatea koju je vodio nastavnik likovne kulture Ante Vlašić koji u slobodno vrijeme trenira taj zanimljiv sport, a asistentica mu je bila karatistica učenica naše škole Maja Baričević. Učenici su na ovoj radionici intenzivno vježbali rukama i nogama.

U slikarsko-dramskoj  radionici se glumilo, slušala se priča u napetoj izvedbi nastavnika Stevana Turajlića, a zatim su učenici, uz pomoć oca i kćeri slikara iz Velike Mučne, Tomislava i Marije Grabar, slikali likove i prizore iz priče.

Najglasnija radionica bila je, naravno, ona glazbena, u kojoj su učenici svirali i pjevali uz Orffov instrumentarij. Tako su se okušali u sviranju niza udaraljki i blok flauta i zapjevali pet pjesama pod vodstvom Ines Negro-Iličić, profesorici glazbe iz Glazbene škole "Alberta Štrige" u Križevcima.

RADIONICE ZA UČENIKE OD 5. DO 8. RAZREDA

Za starije učenike organizirana je radionica rukotvorina koju su vodile uz nastavnicu Mariju Krušelj, još dvije nastavnice iz OŠ Veliki Bukovac, Anita Mišak i Andreja Jakopčin. One su naime predstavljale neke od aktivnosti zadruge učenika koja djeluje u OŠ Veliki Bukovac. Tako su polaznici ove radionice mogli izrađivati privjeske ili broševe od kože, ukrašavati boce špagom ili se okušati u ukrašavanju drveta salvetnom tehnikom.

Zanimljivosti iz povijesti škole, prostora na kojem se škola nalazi te Sokolovca i okolnih sela učenici su mogli čuti u povijesnoj radionici. Uz projekciju starih fotografija, koje je sakupila nastavnica Zdenka Drakulić, govorio je mještanin Sokolovca sa dobrim pamćenjem i dovoljno godina na leđima, gospodin Đuro Dulikravić. Učenici su saznali da se Sokolovac prije zvao Kukavica, da je u selu nekad bila milicija, kuglana, saznali su gdje se prije nalazila škola i mnoge druge zanimljivosti iz života sela i škole. Neki učenici imali su prilike vidjeti svoje pretke na fotografijama, a neki su se uključili i u sakupljanje građe za prezentaciju.

Drugu radionicu oblikovanja gline vodio je nastavnik likovnog iz OŠ Vladimir Nazor u Križevcima Igor Brkić, a tema je bila slavenska mitologija. Radionica je iznjedrila svakojake bajkovite grdosije, a učenici su na ovaj način, osim kreativnog izražavanja, ujedno bolje zapamtili imena bogova iz slavenske mitologije.

Radionicu starih jela vodile su članice Udruge žena Sokolovac, Ranka Kolarić, Jovanka Rižner i Mileva Podravec.  Degustirala se pogača sa mašću i češnjakom, razvlačili štruklji sa zeljem, mijesili i oblikovali štipanci i kuhala prosena kaša sa čvarcima. Sve su starinske delicije nakon radionica poslužene voditeljima radionica i ostalim gostima na domjenku na kojem je ravnatelj Saša Korkut zahvalio svim voditeljima koji su doprinjeli bogatsvu i raznolikosti programa i uručio im zahvalnice i skromne poklone.