Autor: Nataša Karlovčec, 2. 10. 2023.

U sklopu preventivnog programa „Nisi sam“ – prevencija nasilja među djecom i mladima i odgovorno korištenje interneta, policijski službenici za prevenciju Alen Tarle i Maja Gregurović održali su interaktivno predavanje učenicima od 1. do 5. razreda matične i svih područnih škola.

Predavanja su se održavala od utorka 26. 9 do petka 29.9. Ukazali su na nedozvoljeno korištenje društvenih mreža za učenike mlađe od 13 godina, te na sve opasnosti koje društvene mreže nose. Upozorili su učenike da nikada ne postavljaju svoju sliku na profile i ne ostavljaju svoje podatke poput datuma rođenja ili adrese. Ono što je također jako važno je nikada ne prihvaćati zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba, te ne odgovarati na poruke koje netko nepoznat šalje. Pokazali su koje se sigurnosne postavke moraju prilagoditi na aplikacijama poput Vibera ili WhatsApp-a kako bi njihovo korištenje bilo što sigurnije. Najvažnija stavka kod korištenja mobitela je instaliranje roditeljske zaštite na mobitele djece, pomoću koje roditelji mogu pratiti koje stranice djeca posjećuju, s kime se dopisuju, te mogu kontrolirati vrijeme provedeno na internetu. Kako se među djecom događaju razni oblici nasilja, važno je zajednički reagirati i zaustaviti svaki oblik nasilja. U slučaju bilo kakve opasnosti učenici se uvijek mogu obratiti učiteljima ili odrasloj osobi kojoj vjeruju, ali prvenstveno se treba povjeriti roditeljima koji će znati što napraviti u takvim situacijama.