Predavanje za roditelje „Promocija udomiteljstva“

Autor: Nataša Karlovčec, 16. 2. 2024.

U četvrtak 15. veljače, roditeljima učenika 1. do 5. razreda predstavljena je socijalna usluga udomiteljstva. O udomiteljstvu je govorila predstavnica Županijske službe Koprivničko – križevačke, Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Tima za udomiteljstvo,  psihologinja Darija Mustić.

Udomiteljstvo je oblik pružanja socijalne usluge smještaja djetetu ili odrasloj osobi koju pruža udomitelj sa svojom obitelji ili udomitelj koji živi sam, pod uvjetima propisanim Zakonom o udomiteljstvu. Svrha je udomiteljstva osigurati skrb i potporu korisniku u poticajnom i pozitivnom obiteljskom okruženju u skladu s njegovim individualnim planom promjene.

Udomiteljstvo može obavljati fizička osoba koja je punoljetna i ima poslovnu sposobnost; koja je hrvatski državljanin i ima prebivalište i živi u Republici Hrvatskoj; koja je mlađa od 60 godina, osim ako nastavlja obavljati udomiteljstvo ili udomiteljstvo obavlja kao srodnik; koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje, osim ako udomiteljstvo obavlja kao srodnik; koja je završila osposobljavanje za udomitelja, osim ako udomiteljstvo obavlja kao srodnik; koja nema zapreke iz članka 18. Zakona o udomiteljstvu; koja ima propisane stambene uvjete; koja ima pisanu suglasnost svih punoljetnih članova zajedničkog kućanstva za obavljanje udomiteljstva, osim ako udomiteljstvo obavlja kao samac.

Udomitelj za svakog korisnika (dijete ili odraslu osobu) dobiva dvije vrste novčanih naknada: naknadu za potrebe podmirivanja troškova života korisnika (djeteta ili odrasle osobe) i naknadu za rad udomitelja, za pruženu skrb i uloženi trud u zbrinjavanju korisnika.

Obitelji i osobe koje žele postati udomitelji trebaju se javiti u Županijsku službu za socijalni rad i podnijeti Zahtjev; proći postupak provjere podobnosti za udomitelje; primiti posjet socijalnih radnika u svom domu i proći edukaciju za buduće udomitelje.

Hrvatski zavod za socijalni rad izdaje tada dozvolu kojom se postaje dio sustava socijalne skrbi i na te obitelji i osobe se računa pri traženju smještaja.

Roditeljima je prikazan kratki film o udomiteljstvu koji je ranije prikazan i na televiziji.

Podijeljeni su i letci sa informacijama o udomiteljstvu, a zainteresirani se mogu javiti na broj telefona 048/642-247 (tim za udomiteljstvo) ili na mail korisnik037@SOCSKB.HR