Područne škole Srijem i Mala Mučna u potrazi za dabrovima

Autor: Nataša Karlovčec, 16. 4. 2024.

U sklopu školskog projekta, učenici Područne škole Srijem i Mala Mučna istraživali su dabrove na internetu i enciklopedijama životinja te izradili prigodne plakate. Riječ je o vodenim životinjama koje su odlični ronioci te gledaju i pod vodom. Iako nespretni, snalaze se i na kopnu. Kopaju kanale i tako grade nastambe. Pomoću prednjih nogu odvajaju blato te nanose granje. Pri gradnji brana kojima obuzdavaju vodu koriste se granjem, palicama, kamenjem i blatom. Veliki široki rep služi im za upravljanje, plivanje i međusobnu komunikaciju.

Dana 11. travnja učenici Područne škole Srijem dovezli su se do Male Mučne te smo, predvođeni našim učenikom tragačem Dominikom, krenuli selom do potoka Velika. Promatrajući prirodu oko sebe ponovili smo spoznaje o prirodi, životinjama i djelatnostima ljudi u proljeće. Iako dio potoka Velika uz cestu nije ukazivao na tragove dabrova, neki su se odvažili te istraživajući dublje u šumu ipak samo potvrdili pretpostavke. Nasreću, učenik Dominik često sa djedom istražuje prirodu, od divljih životinja do njihovih tragova te nas je poveo baš na pravo mjesto. Možda zbog stidljivosti, možda naše prevelike uzbuđenosti i entuzijazma, stanovnici koje smo tražili vješto su se sakrili. Ipak, tragovi na drveću, srušena i oglodana stabla, te naposljetku, izgrađena nastamba ukazali su da smo na pravom mjestu! Poput pravih istraživača, dokumentirali smo sve i ostavili prirodu kako smo i zatekli.

Osvježenje smo potražili u školi te se zabavili momčadskim igrama!

Martina Krušec