BILI SMO U VUKOVARU

Autor: Miodrag Maksimović, 26. 11. 2012.

U sklopu terenske nastave kao obaveznog dijela  odgojno-obrazovnog procesa, učenici viših razreda naše škole otputovali su u srijedu, 21.studenog u Vukovar – Grad heroj.

Vukovar je odabran kao destinacija  na kojoj su učenici najviše naučili o povijesti  Domovinskog  rata i patnji koja je zadesila hrvatski narod.

Upoznali su uzroke sukoba, kronologiju zbivanja od svibnja do studenoga 1991. godine, probleme s kojima su se branitelji, ranjenici, liječnici i civili susretali u obrani grada te teške posljedice bitke za Vukovar.

Prošli smo Trpinjskom cestom, poznatijom kao «groblje tenkova» gdje je smješten Spomen dom hrvatskih branitelja, posjetili smo Memorijalni muzej ratne bolnice Vukovar gdje smo se  upoznali s izuzetno teškim uvjetima rada i života u podrumskim prostorijama tijekom bitke, novo Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara i mjesto masovne grobnice na Ovčari gdje je podignut spomenik. Posjetili  smo i Bijeli  križ, spomenik na utoku Vuke u Dunav podignut  žrtvama za slobodnu Hrvatsku, na kojem smo poslušali nekoliko radova naših učenika na temu Vukovar.  Posjetili smo  Vojni muzej 204. vukovarske brigade gdje smo  razgledali ratno naoružanje iz Domovinskog rata.

Učenici i učitelji odali su počast žrtvama agresije na Vukovar i Hrvatsku koje su položile svoj život na oltar domovine Hrvatske molitvom za njih i njihove obitelji, paljenjem svijeća, dubokim emocijama ljubavi, ponosa i zahvalnosti.