DROGA- RECI NE!

Autor: Miodrag Maksimović, 27. 11. 2012.

U četvrtak, 22. studenog 2012. organiziran je zajednički roditeljski sastanak za roditelje učenika osmih razreda, prilikom kojeg je OŠ Sokolovac ostvarila suradnju s Odjelom kriminalističke policije pri PU Koprivničko-križevačkoj.

Tom prigodom škola je ugostila policijskog službenika,  gospodina  Alena Tarlea koji je  održao predavanje o zlouporabi opojnih droga uslijed kojeg su roditelji dobili mnoštvo korisnih informacija o vrsti opojnih droga, načinu njihove konzumacije, simptomima koji se javljaju kod konzumenata, načinima kako prepoznati da se djeca drogiraju te uputama kako s djecom razgovarati i pomoći im da prevladaju eventualnu ovisnost. Gospodin Tarle je roditeljima pokazao i uzorke pojedinih droga da bi ih roditelji  znali prepoznati u slučaju potrebe.

Istaknuo je zablude koje su često prisutne kod roditelja, a zatim ih je i pojasnio. Netočno je da je postotak djece koja eksperimentiraju s drogama ili se drogiraju veći u gradovima nego u selima. Broj muške ili ženske djece koja se drogiraju podjednak je, nadalje, za nabavu pojedine vrste droge nije potrebna velika količina novca, a isto tako nije ključna niti profesija roditelja djeteta koje se drogira.

Naglasio je kako zataškavanje problema nije rješenje jer priznati da se dijete drogira nije sramota, već nešto što se može dogoditi bilo kojem roditelju i njegovom djetetu.

Rad na prevenciji te pravodobna i primjerena reakcija roditelja i drugih institucija (škola, policija, Centar za prevenciju ovisnosti) ključna je za prevladavanje problema ovisnosti o drogama koji je u našem društvu sveprisutan.