ODGOVORNO RODITELJSTVO- PRAVILNA PREHRANA, HIGIJENA I ZDRAVLJE DJETETA

Autor: Miodrag Maksimović, 13. 12. 2012.

U četvrtak, 6.12.2012. na roditeljskom sastanku za roditelje učenika 1. razreda Matične škole gostovala je  patronažna sestra Biserka Zlatar te održala predavanje na temu  „ Odgovorno roditeljstvo- pravilna prehrana, higijena i zdravlje djeteta“.

Jedna od osnovnih i najvažnijih roditeljskih zadaća je odgojiti dijete u zdravu i sretnu, samosvjesnu,  zadovoljnu i odgovornu osobu, a s tom brigom započinje se od samog rođenja djeteta. Gospođa Zlatar u svome predavanju savjetuje roditelje kako nastaviti dalje u školskoj dobi djeteta kada ono već pomalo ima izgrađene stavove i želje. Na prvom mjestu je svakako primjerena prehrana koja mora sadržavati raznoliku hranu bogatu ugljikohidratima, vitaminima i mineralima , bjelančevinama  te  mastima  i  umjerenom dozom slatkoga, a koja će biti raspoređena na pet obroka dnevno. Predavačica preporučuje da se djecu treba navikavati na doručak, na jušni ručak prije polaska u školu i na laganije večere te tijekom dana pojesti do šest komada voća/ povrća i piti  do šest čaša vode.  Sokove treba, dakle,  zamijeniti vodom, a slatkiše dozirati u malim količinama tek poslije ručka.

Jednaku važnost pridaje i redovitoj higijeni usne šupljine – zube prati poslije svakog obroka, ali i higijeni tijela. Djecu treba podsjećati na češće  pranje ruku, na redovitu  jutarnju  i večernju  higijenu,  na urednost i čistoću kose, noktiju, ušiju te odjeće koju nosi. Roditelje je podsjetila i na važnost povremenog  pregleda vlasišta  i preventive zbog uši koje je u školskoj dobi moguće dobiti te kako postupiti kada ih dijete dobije.

Stvaranjem ovakvih higijenskih i zdravih navika kod djece uz redovite sistematske preglede kod stomatologa i liječnika ostvaruju se temeljne zadaće svakog roditelja.

Višnja Sakulj-Savić