Terenska nastava učenika viših razreda u Zagrebu

Autor: Miodrag Maksimović, 5. 4. 2013.

S obzirom na vremenske neprilike bili smo prisiljeni terensku nastavu planiranu za 15. ožujka prebaciti na 22. ožujka, dakle, tjedan dana kasnije. Nakon svega, vrijeme nas nije iznevjerilo tako da smo mogli uživati u suncu tijekom slobodnog vremena. Ispričavamo se ovim putem svima koji su zbog promjene datuma imali neugodnosti.

Tijekom terenske nastave posjetili smo četiri muzeja. Peti i šesti razredi posjetili su Tiflološki muzej, jedan od rijetkih specijalnih muzeja u Europi koji se bavi problematikom osoba s invaliditetom, poglavito osoba oštećena vida. Učenici su mogli kroz razgled postava i radionice barem nakratko biti u koži osoba s oštećenjem vida. U radionicama su se upoznali s različitim vrstama oštećenja vida, usvojili osnovna znanja/načine kako pristupiti slijepoj osobi te kako „voditi“ slijepu osobu, uz pomoć simulacijskih naočala doživjeli su  poteškoće s kojima se svakodnevno susreću slabovidne osoba (hodanje, savladavanje zapreka, čitanje). Najviše im se svidjela tamna soba kroz koju su trebali proći bez imalo svjetla, dakle, kao slijepe osobe. Za to su vrijeme sedmi i osmi razredi posjetili Arheološki muzej i saznali nešto više o dalekoj prošlosti naših područja. Zatim su učenici pogledali predstavu Kamenolomac u izvedbi kazališta Merlin. Predstava je izuzetno kvalitetna i reakcije i učenika i učitelja su pozitivne.

U Muzeju grada Zagreba učenici šestih i osmih razreda su utvrdili gradivo iz povijesti i geografije učeći o nastanku grada Zagreba i svim zanimljivostima vezanim uz njegovu prošlost, dok su učenici petih i sedmih razreda razgledali zoološki odjel Prirodoslovnog muzeja i tako utvrdili gradivo iz prirode i biologije.

Uz malo kašnjenja zbog prometne gužve koja je nastala u Zagrebu zbog nogometne utakmice Hrvatska- Srbija, učenici su sretno stigli u kasnim popodnevnim satima u Sokolovac.

Nadamo se ljepšem vremenu i još boljim sadržajima sljedeće godine!