ZDENAC ZNANJA

Autor: Miodrag Maksimović, 14. 4. 2013.

Naša škola već je treću godinu uključena u projekt „Zdenac znanja“  u suradnji s misijskom udrugom Zdenac.

Udruga Zdenac neprofitna je organizacija civilnog društva koja svoj rad temelji na moralnim i kršćanskim vrednotama.

Godina 2013. je posebna za Udrugu jer proslavlja 10 godina službenog postanka. Djela milosrđa, osim za ljude u Hrvatskoj, organizirana su i u misijama u Južnoj Americi i Africi gdje se kroz razne projekte djeci omogućuje obrazovanje i osnovni uvjeti za život. Protekloga tjedna, točnije, 4. travnja 2013. god., našu školu je posjetio volonter Tomislav Pinter i predstavio učenicima od 1. do 8. razreda matične škole novu akciju „Đaci pomažu đacima“ u Tanzaniji kojom će u ovoj godini prikupljati sredstva za kupnju radnog stola i stolice malim Afrikancima. Time bi im se pomoglo da sačuvaju knjige i školski pribor od miševa koji ih često doslovno pojedu. Škola im je jako važna i svi žele mogućnost da idu u školu jer znaju da će to značajno utjecati na njihov budući život i na sredinu u kojoj žive.

Učenicima je, također, prikazan film o životu misionara u Tanzaniji te o životnim problemima tamošnjeg stanovništva. Na taj se način želi potaknuti i naše učenike na spremnost na odricanje i daljnju pomoć naše troje kumčadi iz Ekvadora, o kojima skrbimo drugu godinu zaredom, a koja žive u teškim materijalnim uvjetima.

Kroz ovakav projekt naši učenici uče razvijati osjećaj za bližnjega i osjećaj solidarnosti koji nadilazi sve ljudske, rasne, vjerske i geografske granice.