Kako smanjiti strah od ispitivanja?

Autor: Miodrag Maksimović, 16. 3. 2010.

Mnoge učenike prije ispitivanja obuzmu neugodni osjećaji straha. Ponekad se događa da takve neugodne osjećaje dožive i za vrijeme učenja ili prije odlaska u školu, neki tijekom nastave, tijekom pisanja kontrolnog, ili pak nakon njega.

Bitno je znati kako je strah normalna ljudska reakcija. Povećava našu budnost i spremnost, te omogućava da se aktivira sva naša energija kako bi nešto napravili najbolje što znamo. No ako je trema prekomjerna, može ometati naša postignuća i postaje štetna. Tada se učenicima dogodi da ih strah blokira i da nisu u stanju pokazati što su naučili.

Važno je znati prepoznati strah i naučiti kako se s njim efikasnije suočavati. Ne trebamo ga potpuno odstraniti, već samo smanjiti na razinu koja je za nas podnošljiva i korisna.

Svi oni koji doživljavaju strah ne moraju se osjećati bespomoćno jer postoji mogućnost da se to promijeni.

Evo što vam može pomoći:

PRIJE ISPITIVANJA

•       Vrlo je važno dobro se pripremiti. Znači bitno je početi učiti na vrijeme jer je to najbolji način da se riješite  treme. Kad smo dobro pripremljeni imamo osjećaj sigurnosti i time je strah od neuspjeha manji.
  •       Učite aktivno i s razumijevanjem; postavljajte si pitanja, organizirajte gradivo, ponavljajte i pamtite svojim riječima (ako želite znati više pročitajte savjete o uspješnom učenju)
  •       Za vrijeme učenja sklonite sve što vam ometa pažnju i koncentriirajte se samo na učenje, ali si planirajte i vrijeme za odmor te fizičke aktivnosti
  •       Ciljeve koje si postavite neka budu ostvarivi
  •       Dok učite ne opterećujte se negativnim mislima vezanim uz ispitivanje (npr. „neću stić“, „ništa neću znati“)
  •       Noć prije ispitivanja ili velikog ispita se dobro naspavajte i odmorite tako da na ispitivanje dođete naspavani i sviježi
  •       Prije dolazka u školu obavezno jedite nešto hranjivo
  •       Opustite se, možete nekoliko puta duboko udahnuti bez straha da će se to primijetiti

ZA VRIJEME ISPITIVANJA

•       Opustite se i ohrabrujte se govoreći si „naučila sam“, „mogu ja to“ (sami smislite rečenice koje će vam pomoći; kao da ohrabrujete prijatelja)
  •       Pažljivo slušajte i koncentrirajte se na postavljeno pitanje
  •       Ako vam postavljeno pitanje nije jasno zamolite nastavnika da ponovi ili preoblikuje pitanje
  •       Kod pismenog ispita svu pažnju usmjerite na ispit
  •       Svako pitanje pročitajte pažljivo i do kraja
  •       Ako je neko pitanje nerazumljivo zamolite nastavnika da ga pojasni
  •       Počnite s pitanjem koje je najlakše
  •       Koncentrirajte se samo na jedno pitanje
  •       Pratite koliko imate vremena i planirajte vrijeme za pojedine odgovore
  •       Ako primjetite da vam ponestaje vremena usmjerite se na pitanja koja najbolje znate i rješavajte prvo njih
  •       Ne obraćajte pažnju ako su drugi već gotovi, usmjerite pažnju na ono što radite i što znate
  •       Ako ostane dovoljno vremena provjerite svoje odgovore. Žurba se ne isplati!
  •       I na kraju vjerujte u sebe!