DAN OSNOVNE ŠKOLE SOKOLOVAC PROSLAVLJEN UZ RADIONICE I PRIGODNI PROGRAM

Autor: Miodrag Maksimović, 24. 4. 2013.

I ove smo godine proslavili zajedno Dan škole i Dan Općine.

Imali smo čast da su nas posjetili župan Darko Koren, zamjenik župana za društvene djelatnosti Ivan Pal, nekoliko ravnatelja županijskih škola, naši umirovljeni i bivši nastavnici i drugi uvaženi gosti. Prigodni govor podrške održao je župan Koren, načelnik Vlado Bakšaj, a predsjednica županijskog ogranka udruge Lijepa naša i ravnateljica OŠ Antun Nemčić Gostovinski Gordana Gazdić Buhanec pohvalila je rad na obrazovanju za ekologiju i stjecanje srebrnog statusa eko škole. Večernjem programu i proslavi pridružili su se i saborski zastupnik Stjepan Milinković, zamjenik župana, Darko Sobota, načelnici prijateljskih općina, predstavnici vatrogasnih udruga, raznih tvrtki koje surađuju s Općinom te mještani Sokolovca.

Ravnatelj se u svom pozdravnom govoru zahvalio na dobroj i uspješnoj suradnji Županiji i Općini Sokolovac te svim učiteljima i djelatnicima škole i roditeljima. Rad škole kroz cijelu godinu prezentirala je učenica osmog razreda, Marta Rižner.

Program obilježavanja bio je raznolik, a obuhvaćao je radionice u sklopu školskog eko-projekta te prigodni program za uzvanike i roditelje koji su izveli učenici škole. Bilo je tu pjesme, plesa, recitacija, a goste je posebno oduševio igrokaz Dr. Jarac i Jo-jo koji su izveli učenici područne škole Velika Mučna. Igrokaz je napisao i osmislio njihov učitelj Stevan Turajlić, a bio je izveden i pred širom publikom na županijskom LiDraNu ove godine. Knjigama su nagrađeni najčitači Tomislav Mlinar (6.r) i Sandi Andrašić (3.r.), Klaudija Raab (5.r)  čiji je literarni rad odabran za državno natjecanje Europa u školi te učenici županijski prvaci u gimnastici, Marta Rižner (8. r.) i Marko Raplinović (5.r).

Također, svaki je razred odabrao najprijatelja razreda, a oni su na kraju programa proglašeni i nagrađeni majicama koje su kasnije ponosno nosili.

U sedam se tematskih radionica prezentirao rad na cjelogodišnjem školskom projektu Znamenitosti općine Sokolovac. Učenici viših razreda istražili su i prikupili podatke o znamenitostima Općine, a predstavili su rezultate istraživanja u četiri radionice. U radionici pod nazivom U našoj blizini naučili smo gdje se u našoj općini nalazi stanište dabrova, kakve tajne krije jedan stogodišnji hrast lužnjaka, gdje se krije termalni izvor i sl. U radionicama Zavičaj – šuma, rudnik, nafta i Općina Sokolovac – povijesne i geografske odrednice saznali smo o razvoju Sokolovca kroz povijest te o nalazištima nafte i ugljena na ovom području. Posjetitelji su mogli vidjeti i znamenite sakralne objekte u radionici Sakralni objekti općine Sokolovac. Niži razredi proučavali su svoj zavičaj i sve što su doživjeli i naučili pokazali su nam kroz tri radionice: Naš zavičaj – zeleni raj, Etno-kutak našeg zavičaja, Kud nas vode zavičajne vode. Bilo je tu veselja, starinskih igara i plesova, igrokaza i ostalih sadržaja. Nakon radionica učenici su rješavali kviz u kojem su trebali pokazati sve što su mogli naučiti na tim radionicama. Najuspješniji predstavnici razreda osvojili su slatke nagrade za cijeli razred.