Sudjelovali smo u akciji Zelena čistka

Autor: Miodrag Maksimović, 26. 4. 2013.

Zelena čistka je velika globalna ekološka i volonterska akcija u kojoj je cilj očistiti okoliš od divljih odlagališta otpada. Ovoj se akciji do sada priključilo preko 80 zemalja, a u Hrvatskoj se prvi put počela provoditi u travnju prošle godine.

U utorak, 16. travnja 2013. učenici sedmih i osmih razreda te nastavnici naše škole sudjelovali su u čišćenju šume.
Osim učenika i nastavnika u akciji su sudjelovali i djelatnici koprivničke tvrtke Komunalac d.o.o, koji su osigurali prijevoz otpada na deponij i sami pomagali u čišćenju. Da bismo se zaštitili u radu,  pobrinula se tvrtka Poljocentar d.o.o i osigurala nam zaštitne rukavice. Prijevoz do odlagališta otpada omogućio nam je Čazmatrans.

Kad smo stigli na lokaciju, nedaleko sela Veliki Botinovac, svim učenicima su podijeljene zaštitne rukavice i vreće za prikupljanje otpada. Ubrzo smo svi prionuli na posao. Zajedničkim snagama smo počistili dio šume i pobrinuli se da priroda ponovo diše bez otpada.
Marljive ruke nastavnika i učenika brzo su skupile sav otpad.
Šuma sada ponovo lakše diše, trava se ponovo zeleni, a pjev ptica odzvanja šumom.
Na kraju smo se svi vratili u školu, odakle smo i krenuli, te se nadamo da će šuma ostati čista.

Ne zaboravimo pete i šeste te niže razrede naše  škole koji su očistili širi okoliš škole i predio uz cestu sve do trgovine Jakšinić. I učenici svih područnih škola također su se priključili akciji.

Svi su zaslužni i svima nam je jednako stalo prirodu činiti što ljepšim domom za sve nas.

Nikolina Mesić, 8.a