Jedem voće, mislim zdravo!

Autor: Miodrag Maksimović, 12. 9. 2013.

Shema školskog voća

Naša se škola od ove godine uključila u projekt Europske unije „Shema školskog voća“.

Projekt je namijenjen učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole i provodit će se kontinuirano kroz cijelu školsku godinu. Osnovni ciljevi su promoviranje i oblikovanje zdravih prehrambenih navika školske djece te podizanje razine svijesti o važnosti voća u pravilnoj prehrani. Krajnji je cilj omogućiti školskoj djeci dodatni obrok svježeg voća radi prevencije debljine i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u dječjoj dobi. Naime, škole i učenici koji će sudjelovati u Shemi školskog voća  jednom tjedno besplatno će dobivati mandarine, jabuke, kruške, šljive, breskve, nektarine, trešnje, jagode i sl. koje osiguravaju dobavljači. Iz tog razloga škola je sklopila ugovor s tvrtkom Vagros Zagreb koji nam svake srijede u matičnu i područne škole dostavljaju voće.

U 24 države članice Europske unije uključeno oko 9 milijuna djece predškolskog i školskog uzrasta. U Republici Hrvatskoj je više od 160 000 učenika obuhvaćeno ovim projektom. Prošle školske godine je za ovaj projekt potrošeno 90 milijuna eura.

Borba protiv prekomjerne težine i debljine u RH

Praćenje stanja uhranjenosti djece u dobi od 7 do 14 godina u razdoblju od 2005. do 2009.g pokazalo je da je 26,4 % školske djece imalo prekomjernu tjelesnu masu, od čega je:

 15,2 % djece imalo povećanu tjelesnu masu

 11,2 % djece bilo je debelo.

Uzroci ove nepovoljne slike stanja uhranjenosti djece osnovnoškolskog uzrasta u Republici Hrvatskoj nalaze se u kombinaciji loših prehrambenih navika i nedovoljne i neredovite tjelesne aktivnosti što pogoduje nastanku debljine i razvoju nekih kroničnih nezaraznih bolesti poput šećerne bolesti, hipertenzije, hiperlipidemije i debljine u odrasloj dobi.

Ispitivanje prehrambenih navika djece u osnovnim školama u Republici Hrvatskoj provedeno 2010. g. i pokazalo je da; 66 % učenika ne jede voće svaki dan i 76 % učenika ne jede povrće svaki dan.

Na tragu ovih podatak Hrvatska se uključila u ovaj projekt.

Zanimljivosti

Prema statistici svjetske zdravstvene organizacije jedna trećina svijeta je uhranjena, jedna trećina pothranjena, a jedna trećina svijeta skapava od gladi.

Sve higijensko-prehrambene potrebe cijelog svijeta koštale bi samo 1,3 bilijun dolara, toliko Europljani i stanovnici SAD-a potroše godišnje na parfeme.

N.K.