UČENICI OŠ SOKOLOVAC NA DRŽAVNOJ SMOTRI “DANI KRUHA” U LABINU

Autor: Miodrag Maksimović, 31. 10. 2013.

Dani kruha- dani zahvalnosti za plodove zemlje- obilježavaju se svake godine tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju.

Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i obilju kojim smo tijekom godine kao pojedinci i kao narod bili podareni.

U sklopu svojih aktivnsoti, već niz godina udruga Lijepa naša organizira državnu i svehrvatsku smotru Dana kruha. Ovogodišnja smotra održana je u Labinu, 13. listopada 2013. gdje su joj domaćini bili Istarska županija i grad Labin, a suorganizatori  Ministarstvo zaštite okoliša i prirode te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Središnja svečanost održana je u prostoru sportske dvorane OŠ Ivo Lola Ribar iz Labina.

Manifestacija koja spaja očuvanje kulturne baštine, tradiciju  i ekologiju, okupila je oko 400 sudionika svih uzrasta: od vrtića do osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske te učenike hrvatskih škola iz Bosne i Hercegovine, Vojvodine te Mađarske. Izuzetno bogatstvo i maštovitost u izradi krušnih i ostalih izloženih proizvoda  rijetko su koga ostavili ravnodušnim. Uz prigodan kulturno- umjetnički program i procesiju od školske dvorane do crkve Gospe Fatimske služena je i sveta misa uz prinos darova.

OŠ Sokolovac jedina je škola iz Koprivničko-križevačke županije koja je sudjelovala u smotri. Naši su učenici predstavnici  (Ivan Ban, Natalija Ranilović i Mateja Pomahač) pod vodstvom eko koordinatorica Nataše Petrović i Branke Bader na svojem izložbenom prostoru predstavili tradicionalne vrste kruha i krušnih proizvoda, stare alate, različite domaće proizvode od voća te bogatstvo plodova  iz našega kraja.