BILI SMO U RIJECI!

Autor: Miodrag Maksimović, 31. 10. 2013.

Ove smo godine odlučili u sklopu naše terenske nastave viših razreda posjetiti more! Izbor je pao na Rijeku.

I tako smo 23. listopada, na putu do Rijeke uživali u šarenilu jeseni koja se pokazala u svoj najsvečanijoj odjeći. Bilo bi šteta prevaliti toliki put a ne zastati u Fužinama i razgledati špilju Vrelo koja je jedinstvena po svojoj ravnoj konfiguraciji a starost joj se procjenjuje na 3,5 - 4 milijuna godina. Iako je dugačka samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata špiljskim ukrasima. Osobitu vrijednost špilji daje joj voda - na samo pedesetak metara nalazi se prekrasan gorski izvor, jezero i ponor koji je čine posebno atraktivnom. Bistar i hladan gorski potok je iz porječja rijeke Ličanke i u izrazito kišnim razdobljima poplavljuje špilju. Špilja je uređena za posjete i obnovljena novom rasvjetom i pješačkom stazom s mostićima 1998. godine. Zbog blage konfiguracije terena, bez ijedne stepenice, jedina je turistički uređena špilja u Europi koju mogu posjetiti svi uzrasti, djeca, stariji pa čak i invalidi u kolicima.

U Rijeci nam je cilj bio posjetiti Povijesno- pomorski muzej i razledati centar grada. U Cinestaru je samo za nas bio prikazan animirani film Gru na supertajnom zadatku (nastavak animiranog filma Kako je Gru ukrao Mjesec) koji nas je nasmijao do suza i dalje. Na kraju smo se imali prilike zahvaliti na divnom danu u svetištu Majke Božje Trsatske gdje smo posjetili Kapelu zavjetnih darova, Riznicu svetišta i Trsatske zidine.

Trsat je najznačajnije kvarnersko i najstarije marijansko svetište u Hrvatskoj, a svoju povijest temelji na predaji o prijenosu nazaretske kućice iz Svete zemlje 10. svibnja 1291. na Trsat, na trsatsku Ravnicu, a odatle 10. prosinca 1294. u Loreto, u Italiju.
U trokutu Nazaret – Trsat – Loreto, Marijin Trsat postaje, na međunarodnoj razini, najpoznatije hrvatsko svetište.
Na mjestu gdje se nazaretska kućica nalazila, a zatim i nestala, krčki knezovi Frankopani podigli su crkvicu koja postaje najstarija frankopanska zadužbina i hodočasničko odredište.

O svemu puno zornije svjedoče fotografije koje možete pogledati u fotogaleriji!

N. Karlovčec