UČENICI POGLEDALI PREDSTAVU “MRVICE IZ DNEVNOG BORAVKA”

Autor: Miodrag Maksimović, 30. 11. 2013.

U srijedu, 20.studenog  u POU-u Domoljub u Koprivnici, organizirana je kazališna predstava za pete i šeste razrede "Mrvice iz dnevnog boravka".

Nastala je po romanu Sanje Pilić, a u suradnji sa zagrebačkim kazalištem "Žar ptica" glumuli su: Petar Atanasoski, Nataša Kopeč, Ana Marija Vrdoljak, Ante Krstulović, Natalija Đorđević, Berislav Tomičić, Iskra Jirsak, i Gorana Marin.

Svi naši učenici petih i šestih razreda odazvali su se i ostali oduševljeni predstavom. Bilo je tu puno smijeha, a u dosta situacija su se mogli i sami prepoznati. U svakom slučaju, bilo bi šteta ne vidjeti ovo uprizorenje romana koji je uvršten i u popis lektire za pete razrede.

Iz sadržaja:

Mrvice iz dnevnog boravka je roman o jednoj neobičnoj zagrebačkoj obitelji. O svemu nam pripovijeda desetogodišnji dječak Janko. On je izrazito pametan i zbog toga mu je u školi često dosadno. Janko je umjetnički nadaren. Jankov je tata nezaposlen. Inače je diplomirani filozof, ali kod kuće izrađuje nakit. Jankova mama je crtačica u Zagreb filmu, a sestra Marina je otkvačena srednjoškolka koja se neprestano brine o svom izgledu, frizuri i noktima. Obitelj muči nestašica novca i zbog toga su svi nervozni i često se svađaju. Janka muče i drugi problemi. Zaljubljen je u Moranu, prijateljicu iz razreda koja se ponaša vrlo čudno prema njemu. Čak ga njegov najbolji prijatelj Bumbar ne razumije, a Janko ima problema i s razrednicom.

Što je tu neobično? Mnoge su obitelji upravo takve. Gotovo svaki obiteljski dom ima dnevni boravak pun mrvica. Mrvice su naša svakodnevica i sasvim uobičajena stvar. Problemi koji muče Janka nisu ni malo neobični, ali ono što jest neobično način je na koji je Janko naumio sve te probleme riješiti. Odlučio je izraditi robota, tj. pravu, pravcatu inteligentnu roboticu koja će hodati, govoriti i misliti. Je li to stvarno moguće? Hoće li Robotka oživjeti? Može li jedan umjetni stroj kao što je robot riješiti probleme i zavrzlame koje su napravili ljudi? (sadržaj predstave preuzet s portala Večernjeg lista)

Nives Negro-Sokač