ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ VJERONAUKA

Autor: Miodrag Maksimović, 29. 1. 2014.

Već tradicionalno naša škola je i ove godine sudjelovala na županijskom natjecanju iz Vjeronauka koje je i ove godine održano u OŠ "Andrija Palmović" u Rasinji.

Tema ovogodišnje Vjeronaučne olimpijade je bila "Katolička Crkva i znanost - doprinosi i odnosi". Pripremajući se za ovo natjecanje susreli smo se s mnogo zanimljivih podataka, kao npr. tko je prvi znanstvenik u Europi, koji je opisao arapske brojeve, tko je doktorica crkvenog nauka, koje godine je izumljen teleskop, saznali smo koji je papa proglašen "Papom matematičarem", te da je belgijski svećenik začetnik teorije Velikog praska.

Upoznali smo rad Družbe Isusove, čije učenje i utjecaj na razvitak znanosti se ne može zanemariti, s posebnim osvrtom na naše isusovce Ruđera Boškovića i Fausta Vrančića.

Od ukupno devet škola koje su sudjelovale na ovom natjecanju, naša škola je zauzela šesto mjesto, a sudjelovalo je četvero učenika 7.b razreda:  Natalija Ranilović, Matea Pomahač, Ivan Ban, Tomislav Mlinar, zajedno sa mentoricom, vjeroučiteljicom Anitom Fajdetić.

Osim pisanog dijela natjecanja, osobito su nas razveselile igre sa balonima i izradom broda koji nosi kršćansku poruku u kojima su sudjelovali svi natjecatelji.

Unatoč obilnom snijegu, iz Rasinje smo otišli s osmijehom na licu, jer smo stekli nova iskustva, sklopili nova prijateljstva i jedno prekrasno druženje koje ćemo pamtiti.

Na kraju susreta svima nam je udijeljen blagoslov sv. Tome Akvinskog, najvećeg teologa srednjeg vijeka, koji je ujedno i zaštitnik škola i učilištaraca.

Anita Fajdetić