LUTKARSKA PREDSTAVA U SOKOLOVCU

Autor: Miodrag Maksimović, 15. 3. 2014.

Stotinjak učenika nižih razreda i dvadesetak polaznika predškole uživali su 11. ožujka 2014. u lutkarskoj predstavi Putujućeg kazališta iz Osijeka  pod nazivom Priče iz žabljeg svijeta:  ljubavne avanture Krakonje i Gatalete .

Redateljica predstave Z. Petnjarić-Kalić  je ujedno i voditeljica kazališne družine, a uloge su igrali B. Kalić i D. Hak.

Kazališna družina „ Putujuće kazalište „ iz Osijeka, praizvela je u travnju 2001. g. lutkarsku predstavu za djecu „Priče iz žabljeg svijeta „ Vere Heindl i Davora Špišića.Do danas je predstava izvedena više od 300 puta diljem Hrvatske.

Sa žanrovskim podnaslovom „ Ljubavne avanture Krakonje i Gatalete „ predstava je zamišljena kao obrat poznate bajke  o princu začaranom u žapca. Autori naime prikazuju svijet iz žablje perspektive , prateći zgode  u Mlakom jezeru kojim vlada žablji kralj Gliban.Kako to već biva, mudrome vladaru je najveća briga ženidba sina jedinca princa Krakonje. No, sličan većini svojih „ vjetrokrakastih „ žabljih vršnjaka. Krakonja i ne misli na bračne luke nego dane provodi u tulumarenju i svirci. Ipak, žabica Gataleta princeza iz jednog udaljenog žabljeg kraljevstva, osvojit će Krakonjino srce.Sve do dana kada Gataleta  tajanstveno nestaje.Krakonja je neutješan i ne želi druge žabice ni pogledati. Katastrofa je na pomolu…Problem još može riješiti jedino vještica Agar, legendarna krsna kuma svih stanovnika Mlakog jezera.

Predstava „ Priče iz žabljeg svijeta „ osmišljena je i rađena u živom ritmu,te  interaktivnog karaktera.U kombinaciji živog glumca i maštovitih lutaka stvara uspješnu nadogradnju i daje izvedbi očekivanu živost i scensku raznolikost. Namijenjena je djeci od 3-10 godina.

Glazba je važna i neizostavna komponenta predstave.

Kazališna družina „ Putujuće kazalište „ je profesionalno kazalište.Djeluje od 1999.g. kao Umjetnička organizacija, pod umjetničkim vodstvom Zorice Petnjarić-Kalić glumice, samostalne umjetnice. Vodi se u Registru umjetničkih organizacija pri Ministarstvu kulture RH, kao i u Očevidniku kazališta.