PROMICANJE ISTINE O DOMOVINSKOM RATU

Autor: Miodrag Maksimović, 16. 3. 2014.

U školama diljem Podravine i Prigorja policijski i vojni časnici ovih dana sudjeluju na predavanjima o Domovinskom ratu.

U 10 dana o toj će temi od sudionika događanja ’90-ih učiti 2158 polaznika 95 razreda osnovnih i srednjih škola. Projekt ‘Promicanje istine o Domovinskom ratu’ provodi županijska Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rada. Osnovana su tri tima za svako od područja naše županije.
„Imam već povratnu informaciju od kolega da su djeca dobro prihvatila predavanje, izgled predavača i nadam se da će biti tako ovih dana i u ostalim školama, rekao je voditelj projekta Đuro Škvorc.“

Članovi Udruge odlučili na ovaj pothvat da bi djeci koja su rođena nakon Domovinskog rata približili taj događaj koji je njima dosta dalek i apstraktan te kako bi dobila informacije iz prve ruke kako ne bi stvorila krivu sliku o Ratu. Projekt je dobio pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje. Na izlaganjima, koja traju po jedan školski sat, časnici u odorama pričaju o Domovinskom ratu, s tim da se ipak malo jači naglasak daje u Đurđevcu na 3. bojnu 105. brigade, u Koprivnici predavači više govore o 1. i 2. bojni 117. brigade, a u Križevcima o 3. i 4. bojni 117. i 15. MPOAD-u.
Đuro Škvorc je najavio da će se, nakon predavanja po školama, za osmaše organizirati kviz znanja o toj temi. Završno natjecanje planira prirediti u Koprivnici 30. svibnja, na Dana Hrvatskog sabora.

U našoj je školi u  četvrtak, 13. ožujka održan sat povijesti „Promicanje istine o domovinskom ratu“. Gosti predavači bili su  Đuro Škvorc, umirovljeni pukovnik HV-a i aktualni predsjednik Povijesnog društva Križevci, Nino Čeredar, umirovljeni pripadnik specijalne policije  i Ivica Keleković, hrvatski dragovoljac. Učenici su mogli iz prve ruke saznati i pitati sve što ih je zanimalo o toj temi. Zahvaljujemo gostima i isčekujemo najavljeni kviz.

NK

(dio članka preuzet je s web stranice http://www.krizevci.info/)