Roditelji u nastavi

Autor: Miodrag Maksimović, 6. 5. 2014.

Tijekom ove školske godine u realizaciju razrednog projekta „Upoznajmo se“ učenika 2.razreda OŠ Sokolovac između ostalih aktivnosti u nastavi bili su uključeni i roditelji učenika kao suradnici u gotovo svim nastavnim predmetima i  kroz izvanučioničnu nastavu.

Cilj nam je bio bolje upoznati zanimanja roditelja suučenika, njihove hobije i sklonosti  kroz razgovor s njima i radionice. Učenici su tako imali priliku međusobno se bolje upoznati, stjecati nove spoznaje, iskustva i vještine na zabavan način kroz igru.

U 1.polugodištu u listopadu za Dane kruha posjetili smo Dunjinu mamu Biljanu Smoljanović na njezinom radnom mjestu u prodavaonici Jakšinić.

U prosincu  smo ugostili  tri mame : Dominikovu mamu Mirjanu Zeko koja nam je u večernjim satima čitala Andersenove bajke,  Karlovu mamu Ivanu Čenaki koja nam je pričala  o svojim obiteljskim običajima slavljenja Božića u djetinjstvu te Marijinu mamu Tatjanu Arambašić  s članovima Izvornog folklora iz V.Poganca. Ona  je ujedno vodila božićnu radionicu izrade nakita od perlica.

U ožujku smo nastavili s razrednim aktivnostima. Laurin tata Andreas Mihoci predstavio se kao zaštitar i naučio nas neke tehnike samoobrane.

Posjetili smo limarsku radionicu  Dominikovoga tate Petra Zeke i upoznali rad sa strojevima za obradu lima.

Lorenina mama Monika Crljenica uvela nas je u tajne frizerskog zanata te smo tako cijelu učionicu pretvorili u frizerski salon i uvidjeli da taj posao nije tako jednostavan kako se čini.

Koliko je odgovorno, opasno , ali i časno biti vojnik predstavio nam je Matein tata Denis Ćućić, dočasnik u Hrvatskoj vojsci u Dugom Selu . Uz demonstraciju predmeta iz vojničkog ruksaka učenici su imali priliku isprobati vojničke kape za različite prilike, zaštitni  prsluk i  kacigu ( šljem) , plinsku masku, ali i naučiti neke svakodnevne tjelovježbe vojnika.

Iako nam je u svakoj radionici bilo lijepo i zanimljivo posebno smo ponosni na svoju radionicu ispisivanja daščica za putokaze  uz asistenciju roditelja Željke i Zorana Horvata, tate Andeasa i gosp. Gorana Devića bez čijeg zalaganja ne bismo ostvarili planirano. Gosp. Dević je s tatom Zoranom ujedno postavio putokaz pokraj zgrade Općine.

Uključujući roditelje kao suradnike u nastavi pokazalo se  vrlo korisnim i efikasnim načinom ostvarivanja ciljeva i zadaća Nastavnog plana i programa , sadržaja zdravstvenog i građanskog odgoja . Učenici su uvidjeli korist svakog zanimanja za društvenu zajednicu, u radu postali motiviraniji i poduzetniji, međusobno se bolje upoznali i zbližili.

Zahvaljujem svim roditeljima i ostalim suradnicima na suradnji u realizaciji našega projekta.

Višnja Sakulj-Savić, učiteljica