EUROPA U ŠKOLI 2014. – svečana dodjela ovogodišnjih nagrada

Autor: Miodrag Maksimović, 7. 5. 2014.

To je međunarodno i nacionalno natjecanje za učenike i mladež pod jedinstvenim nazivom Europa u školi i provodi se na razini Republike Hrvatske.

Ova godina je proglašena Europskom godinom usklađivanja radnog i obiteljskog života. Radovi su se, kao i uvijek do sada, odabirali u 3 osnovne kategorije: likovni, literarni i glazbeni radovi, unutar kojih postoji podjela na određene dobne skupine – od 1. do  4. razreda (likovni i glazbeni izraz), zatim od 5. do 8. razreda OŠ, 1. i 2. te 3. i 4. razred SŠ (sve tri kategorije). Podsjetimo, literarni rad Nikole Carevića, učenika 7.b razreda, pod nazivom Moja obitelj – moj najveći blagoslov izabran je kao 6. među 10 najboljih radova u svojoj kategoriji.

Svečanost uručenja nagrada i program

Svečanost uručenja nagrada 20. natječaja za učenike i mlade pod nazivom Europa u školi upriličena je 5. svibnja 2014. god. u Europskom domu u Zagrebu. Otvorenje svečanosti organizirano je pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, prosvjete i sporta RH, Grada Zagreba, Školske knjige d.d. i Gradske skupštine. Program svečanosti uručenja nagrada započeo je hrvatskom i europskom himnom. Nakon toga su održani uvodni govori gostiju i izaslanika pokrovitelja. Najprije nas je pozdravio Darinko Kosor, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba, zatim Vesna Kusin, dogradonačelnica Zagreba, Ankica Nježić, pomoćnica ministra znanosti, prosvjete i sporta RH, Ante Žužul, predsjednik Uprave Školske knjige, Branko Baričević i Peer Winter kao sadašnji i bivši voditelji Europske komisije u RH, Hrvoje Marušić, pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova te Olga Carević ispred Ureda predsjednika Ive Josipovića. Svečanu dodjelu je vodila gđa. Renata Bačić, voditeljica projekta Europa u školi.

Najprije su bili proglašeni najbolji učenici i mentori u kategoriji glazbenih radova te su nam izveli svoje kompozicije na glasoviru, a zatim je uslijedilo čitanje najboljih literarnih radova u svakoj kategoriji. Nakon svečane dodjele diploma, zahvalnica i nagrada, svi smo mogli pogledati izložbu nagrađenih likovnih radova.

Kao zaključak ove lijepe prigode svakako proizlazi činjenica da je ovo veliki uspjeh za našu malu školu. Bili smo izuzetno ponosni što smo bili jedni od troje uspješnih i nagrađenih iz Koprivničko-križevačke županije. Nadamo se da će Nikolin uspjeh biti primjer i poticaj svim ostalim učenicima da se priključe sudjelovanju u ovom natječaju služeći se izričajem koji vole. Sretno svima!

Nikola Carević i mentorica Leila Zainul