DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE U 5.A RAZREDU

Autor: Miodrag Maksimović, 15. 10. 2014.

Učenici 5.a razreda proslavili su Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u petak, 10. 10. 2014.  godine, 6. i 7. sat.

Sa svojom razrednicom, Zdenkom Drakulić, pripremali smo se za taj projekt od početka školske godine. Odlučili smo u svojoj učionici napraviti izložbu ne samo kruha i plodova zemlje, već i raznih starina, stolnjaka, našivenih platna i nošnji. To ne bismo uspjeli bez pomoći naših mama i baka koje su nam to sve pronašle kod kuće i pripremile košare pune kruha, peciva, kolača  i raznih jesenskih plodova. Pripremile su nam i starinske nošnje, koje je odjenula nekolicina nas i naša razrednica.  Učionica nam se pretvorila u starinsku kućicu prepunu raznih starina  kojom se širio miris kruha i kolača.

Prvo smo imali radionicu, učenice su mijesile pogače prema starinskom receptu, a svi su ostali  pomagali i fotografirali. Pogače smo stavili u kalupe, pa odnijeli u školsku kuhinju kako bi se ispekle.

Na našu smo izložbu pozvali  učitelje, ravnatelja i članove naše obitelji pa smo pripremili i mali igrokaz, kako bi im svima bilo zabavnije. U igrokazu smo svi sudjelovali, netko je postao klas žita, netko mačka, netko ptica, a cilj nam je bio naglasiti važnost kruha i hrane, a sve prisutne potaknuti  da postanu dobri, da ih poštuju i ne bacaju.

Učenici  su nakon igrokaza recitirali prigodne recitacije, a na kraju je učenik Bruno Dević zasvirao tamburicu pa smo svi zapjevali narodne pjesme, koje smo naučili na satovima glazbenog.

Na kraju našeg programa nagrađeni smo pljeskom i sve smo prisutne pozvali da se ponude našim proizvodima. Ispekle su se i naše pogače koje smo, još onako vruće, trgali i jeli, baš kao što se to nekad radilo.

Zahvalni smo na svim proizvodima koje nam je priroda darovala i svaki dan učimo kako ih poštovati jer znamo da puno ljudi na svijetu gladuje.

Nadamo se da su se svi lijepo zabavili i da će nas posjetiti i iduće godine, kada ćemo se još više potruditi.

Učenici 5.a razreda