IZVANUČIONIČKA NASTAVA PETIH I ŠESTIH RAZREDA

Autor: Miodrag Maksimović, 25. 10. 2014.

U utorak, 21.listopada, učenici petih i šestih razreda u pratnji svojih razrednika Milana Lekića, Zdenke Drakulić, Vere Čuti, Nives Negro Sokač i učiteljice povijesti Indire Patljak, proveli su cijeli dan na izvanučioničkoj nastavi.

U sklopu nastave, posjetili su Dvorac Trakošćan smješten u Hrvatskom Zagorju. Naučili su da je dvorac izgrađen u 13. stoljeću, a  da je najduže bio u vlasništvu obitelji Drašković koja ga je, uz kraće prekide u svom vlasništvu,  zadržala sve do Drugog svjetskog rata.  Muzejski postav u samome dvorcu uređivan je u fazama od 1952. nadalje, a njegovo uređenje do danas nije potpuno završeno. Od interijernih cjelina u dvorcu, posebno se ističu viteška i lovačka dvorana, glazbeni salon, atelier slikarice Julijane Erdoedy i zbirka oružja sa primjercima od 15. do 19. stoljeća.  Nakon Trakošćana, put nas odvodi do Krapine u kojoj smo posjetili Muzej krapinskih neanderatlaca “Kraneamus“.  Autori postava muzeja  nastojali su približiti krapinske kamenodobne stanovnike koji su prije 125 tisuća godina živjeli ovdje.
Postav je napravljen kao vremeplov kroz povijest Svemira, Zemlje, čovjeka sve do današnjih dana,  s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca.

Nakon Krapine putovanje se završilo u Tuheljskim Toplicama gdje su djeca uživala u kupanju i igrama u bazenima. Vidno umorni,  ali prepuni dojmova, kućama smo se vratili u večernjim satima.

NNS