OŠ SOKOLOVAC ODABRANA ZA SUDJELOVANJE U PILOT PROJEKTU E-ŠKOLE

Autor: Miodrag Maksimović, 26. 2. 2015.

Odabirom prvih 150 škola, nacionalni strateški projekt e-Škole kreće u prvu fazu implementacije vrijednu 300 milijuna kuna. Javni poziv za sudjelovanje u Pilot projektu e-Škole, koji je CARNet objavio u prosincu 2014. godine, izazvao je izniman interes škola. Prijavljene škole svojim su odazivom iskazale želju za uvođenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svoje obrazovne i poslovne procese. U relativno kratkom roku, do 20. siječnja 2015. godine, prijavilo se ukupno 705 škola.

Način odabira škola

Administrativnom provjerom utvrđeno je da 16 škola nije zadovoljilo uvjete iz natječaja, odnosno nisu dostavile svu potrebnu dokumentaciju. Također, 58 škola nije prošlo tehničku provjeru mogućnosti spajanja škole adekvatnom brzinom na CARNet mrežu, pri kojemu telekom operateri nisu mogli ponuditi spajanje određenih škola potrebnim brzinama u zadovoljavajućem roku.

Podršku formiranju reprezentativnoga uzorka, kao i tehničku pomoć u fazi analize i pripreme podataka za odabir pružio je Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Lista odabranih škola, lista škola koje su zadovoljile nužne uvjete i nisu odabrane, kao i lista škola koje nisu zadovoljile nužne uvjete objavljena je na adresi http://www.skole.hr/e-skole/rezultati.

ŠTO JE TO E-ŠKOLA?

e-Škole su strukturni projekt razvoja digitalno zrelih škola koji je pokrenuo CARNet s partnerima. Takav razvoj podrazumijeva nacionalnu implementaciju dosadašnjih pilot projekata kao što su e-Dnevnik, Škole 2.0, Nikola Tesla portal i drugi u dva ključna područja:

·         informatizacija poslovnih i nastavnih procesa i

·         primjena IKT-a u obrazovanju.

Iskustva na sličnim europskim projektima informatizacije poslovnih i nastavnih procesa nameću neophodnost usklađene implementacije, kako infrastrukturnih, tako i uslužno-obrazovnih dijelova projekta, sa sviješću da je temelj obrazovanja nastavnik, a primarni fokus učenik. Stoga je neophodno da podrška i obrazovanje nastavnika i školskog osoblja prethodi ostalim aktivnostima u projektu, potom teče simultano, a na kraju i nadživi ostale aktivnosti unutar projekta. Bez osnaženih nastavnika i školskog osoblja, sposobnih i spremnih za nove tehnologije, usluge i pristupe poučavanju, infrastruktura će ostati neiskorištena, a usluge i sadržaji razvijeni unutar projekta - odbačeni.

CARNet predlaže provedbu zajedničkog i koordiniranog nacionalnog projekta „e-Škole“ u razdoblju od 2015. do 2022. godine, kojim će se osigurati digitalno sazrijevanje hrvatskih škola. Projekt se predlaže u suradnji s partnerima, dionicima obrazovnog sustava te korisnicima, s ciljem stvaranja digitalno zrelih škola, a planira se sufinancirati kroz strukturne fondove.

Svrha projekta je stvaranje digitalno zrelih škola, koje će razvijati digitalno kompetentne i istraživački nastrojene učenike, željne novih znanja i prilagođene zahtjevima modernog obrazovanja i europskog tržišta rada. Kako bi se ostvarila svrha projekta potrebna je cjelovita informatizacija nastavnog i poslovnog procesa u školama i to kroz sljedeće aktivnosti:

·         informatizacija poslovnih procesa u školama

·         sustavno uvođenje IKT-a u procese učenja i poučavanja, uključujući izradu digitalnih nastavnih sadržaja, metoda i alata

·         povezivanje škola na brzi i ultra-brzi Internet

·         izgradnja lokalnih žičnih i bežičnih mreža u školama

·         obrazovanje i podrška nastavnicima koji su ključni nosioci projekta.

Tekst preuzet sa stranica CARNeta:  www.carnet.hr/e-skole