PROLJETNO DRUŽENJE S RODITELJIMA I DJECOM U PREDŠKOLI

Autor: Miodrag Maksimović, 28. 4. 2015.

Proljetna pedagoško – kreativna radionica za roditelje i djecu obuhvaćenu programom pripreme za školu održana je 13. i 14. travnja 2015.

Radionica je imala dva dijela, pedagoški i kreativni. Pedagoški dio održala je  pedagoginja koja je  roditeljima predstavila elemente zrelosti djeteta za školu. Ukazala je na važnost tjelesne, intelektualne, emocionalne i socijalne zrelosti za upis djeteta u prvi razred. Saznali su da procjenu elemenata zrelosti za polazak u školu utvrđuje povjerenstvo koje se sastoji od školskog liječnika, stručnog suradnika (pedagoga) i učitelja.  Polazak djeteta u školu jedan je od najvažnijih trenutaka u životu djeteta i njegove obitelji. Roditelji su na kraju obaviješteni o postupku upisa u prvi razred.

Kreativni dio radionice osmišljen je tako da u njemu sudjeluju predškolci i njihovi roditelji koji s predškolom imaju partnerski odnos i sudjeluju u predviđenim odgojno-obrazovnim aktivnostima. Kreativne radionice potiču kreativno izražavanje, razvoj mašte i samopouzdanja. Predškolci se najbolje kreativno izražavaju uz igru i druženje sa svojim vršnjacima. Tema kreativne radionice bila je proljeće, a predškolci su se proljeću posebno obradovali, najviše cvijeću i suncu. Svi su sudjelovali u izradi prigodnih motiva i ukrasa te se iskreno radovali i uživali u zajedničkom druženju. Naša je predškola odjednom bila ispunjena brojnim cvjetovima, bubamarama, leptirima, zelenom travom, a izradili smo i sunce kako bi nam uvijek bilo sunčano. Proljeću smo se veselili uz otkrivanje, doživljavanje i učenje.

Nakon uspješne radionice, zahvalili smo roditeljima na sudjelovanju, a predškolci su otišli kući puni dojmova i želja da svatko od njih doživi proljetnu čaroliju u prirodi, bile to  voćke u cvatu, cvrkut ptica, prvi kukci u travi, sunce ili plavi oblaci...

Senka Ištvanović