Djelatnici škole posjetili Sarajevo

Autor: Miodrag Maksimović, 8. 6. 2015.

U organizaciji Sindikalne podružnice OŠ Sokolovac, djelatnici naše škole posjetili su Sarajevo 30. i 31. 5. 2015.  godine.

Cilj dvodnevnog izleta bio je upoznati kulturno – povijesne i prirodno – geografske sadržaje te primijeniti iskustva  u nastavnim sadržajima nastavnih predmeta.

Uz stručno vodstvo u organizaciji turističke agencije Niba Tours i prijevoznika Čazmatrans, dolaskom u Sarajevo organiziran je panoramski razgled grada. Nakon toga, slijedio je posjet znamenitostima Sarajeva: Baščaršiji, Gazi – Husrev - begovoj džamiji, katedrali, mostu Gavrila Principa, Avazovom tornju, obali Miljacke i dr.

Drugi dan organiziran je posjet Vrelu Bosne, spomeniku prirode smještenom jugozapadno od Sarajeva u kojem izvire rijeka Bosna. Zatim su uslijedili slobodni sati na Baščaršiji  za ispijanje kave, kupovinu ili degustaciju tradicionalnih bosanskih specijaliteta.

Nakon odlaska iz Sarajeva, putovanje se nastavilo  prema Travniku, gradu bosanskih vezira iz turskog doba, rodnog mjesta poznatog pisca Ive Andrića, dobitnika Nobelove nagrade. Prije dolaska kući, posjetilo se i  Jajce, kraljevski grad sa prekrasnim slapovima rijeke Plive.

Glavni grad Bosne i Hercegovine, Sarajevo, doživjeli smo kao grad pomiješanih nacionalnosti, vjera, kultura, grad kojim se širi miris tradicionalnih ćevapa i kave. Unatoč teškim ratnim stradanjima, grad i ljudi nisu izgubili toleranciju, prisnost i jednostavnost.

Neke fotografije s izleta možete vidjeti u fotogaleriji.