ŠKOLA U PRIRODI: ISTRA-PULA

Autor: Miodrag Maksimović, 15. 6. 2015.

Dana 07. lipnja 2015.godine, učenici 3. r. OŠ Sokolovac ( 9 uč.), PŠ Mala Mučna  (6 uč.) te PŠ Velika Mučna (16 uč.) uz vodstvo i pratnju učiteljica Višnje Sakulj-Savić i Ljiljane Glavina, krenuli su  ispred  škole u Sokolovcu  put Istre. Putovanje udobnim autobusom uz ugodnu voditeljicu Sanju i susretljivog vozača Darka, organizirano je od strane  putničke agencije NIBA TOURS iz Koprivnice.

Nakon kratkog opraštanja od najmilijih, bez suza, krenuli smo iz našeg nizinsko‑brežuljkastog kraja preko Zagreba do gorskog kraja Lijepe naše. Uz nekoliko stajanja na odmorištima za okrjepu i promatranje okruženja u gorskoj Hrvatskoj, stigli smo do zapadne obale Istre, točnije grada Poreča. Tu nas je čekala srdačna vodičica Ana i provela nas pričom i šetnjom kroz znamenitosti tog divnog grada, uz naglasak na UNESCO-ov spomenik Eufrazijevu baziliku. Potom smo krenuli prema gradu Rovinju, gdje smo najprije pogledali park Mini Hrvatsku uz raspoznavanje mini kulturnih objekata iz svih krajeva Hrvatske.  Nakon malog odmora uz gablec i igru na samom imanju autora projekta mini-parka, gospodina Doblanovića, krenuli smo u razgledavanje grada Rovinja. Popeli smo se na vrh poluotoka na kojem se nalazi Crkva sv. Eufemije, te poslušali legendu o toj zaštitnici grada.

Već pomalo umorni, ali puni novih saznanja, krenuli smo prema našem krajnjem odredištu- Banjolama kraj Pule, u resort Centinera. Nakon razmještaja po sobama, raspremanja putnih torbi i  malog osvježenja, krenuli smo u restoran na večeru. Učenicima je bio pravi „gušt“ kako bi rekli Istrijani, birati samostalno hranu i odlučivati  što i koliko će pojesti!

Nakon večere trebao je uslijediti odmor, druženje u resortu i počinak nakon tako uzbudljivog i dugog puta. Ali ne bi mi bili Sokolovčani da se tako lako predamo snu! Uz kratkotrajno nagovaranje učiteljica, odlučili smo još iste večeri „probati kakvo je more“, jer djeci je kupanje u moru nagrada za  strpljiva slušanja vodiča i  učiteljica na putu. Nisu samo djeca uživala u moru, moram priznati godilo je i učiteljici.

Idući dan, 08. lipnja 2015., vrlo rano svi smo bili na nogama (jer tko je vidio na moru dugo spavati). Uz pakete s doručkom  i ruksake s vodom krenuli smo autobusom do Fažane. Tamo nas je čekalo novo uzbuđenje, mnogima prvo putovanje brodom na otok Brijuni. Uz stručnu vodičicu Alanu koja nas je dočekala na otoku i povela u pustolovnu radionicu „Jurski istraživač“ i traženje dinosaurovih otisaka, te obilazak Brijuna elektro-vlakićem, naučili smo i ponovili sadržaj o NP Brijuni. Vratili smo se oduševljeni natrag u Banjole na ručak, potom odmarali u sobama, a onda je uslijedilo iščekivano poslijepodnevno kupanje i igra u moru uz samo odmaralište Centinera. Djeca su nam pokazala kako su vješta u skakanju s mola, ronjenju na dah, prsnom i leđnom plivanju, ali i traženju ježinaca i školjkica. Svakoj zabavi jednom dođe kraj, tako i našem kupanju. Krenuli smo na tuširanje u resort, potom na večeru, a nakon večere organiziran je posjet gradu Puli uz stručno vodstvo i razgledanje kulturno-povijesnih znamenitosti, s naglaskom na UNESCO-ov spomenik arenu.

Trećeg dana putovanja, 09. lipnja 2015., na veliku žalost većine učenika, nakon doručka odjavili smo se iz resorta Centinera, te putne torbe opet napunili i vratili ih u autobus. Nastavili smo prema planu odlazak do biorezervata rta Kamenjak  na radionicu „ Morska obala“, kojom nas je proveo mladi educirani vodič Goran. Poslije trosatnog boravka na najjužnijoj točki Istre, vratili smo se u restoran na ručak, još jednom pozdravili plažu i more te krenuli put Ogulina. Nakon kraćeg  stajanja i osvježenja, stigli smo u grad bajki- Ivanin rodni grad Ogulin. Tu nas je dočekala vodičica Davorka te uz priče i legende provela u panoramski razgled grada i znamenitosti povezane uz život i djelo Ivane Brlić Mažuranić.

Na samom kraju putovanja trebalo je djecu  nagraditi za dobro vladanje, pozitivne kritike od strane turističkih vodiča, kao i djelatnika u resortu Centinera te smo se počastili večerom i sladoledom u McDonaldsu u Karlovcu.

Putovanje smo završili tamo gdje smo i otpočeli prije tri dana, te kasno navečer oko 23.00 sata stigli do Sokolovca i Velike Mučne, djecu predali uzbuđenim i nestrpljivim roditeljima uz pohvalu za vrlo lijepo ponašanje, poštivanje i međusobnu kulturu u komunikaciji s odraslima i vršnjacima, te tako na primjeren način pokazali da smo građani koji znamo što je odgoj za odgovornost prema društvu.

Učiteljice:

Ljiljana Glavina i Višnja Sakulj- Savić