SVEČANOST PODIZANJA ZELENE ZASTAVE U OŠ SOKOLOVAC

Autor: Miodrag Maksimović, 15. 6. 2015.

U četvrtak, 11. lipnja 2015. godine, u OŠ Sokolovac održana je svečanost podizanja Zelene zastave čime je škola potvrdila zlatni status međunarodne eko škole.

Tome je prethodila svečanost obnavljanja statusa i dodjele nove Zelene zastave u organizaciji Udruge Lijepa naša održana u petak, 15. svibnja 2015. u Zagrebu. Ovom prilikom uručeno nam je i još jedno vrlo vrijedno priznanje. To je certifikat međunarodne kampanje „Za manje otpada – Litter Less“ koju sponzorira poduzeće Wrigley, a kojim smo potvrdili naš cjelogodišnji rad na provođenju ciljeva kampanje.

Školska svečanost započela je izvođenjem državne himne, a nakon toga gostima se obratio ravnatelj škole, gospodin Saša Korkut. Pozdravljajući sve nazočne, zahvalio se na dosadašnjem predanom radu na različitim projektima i aktivnostima koje se provode radi zaštite prirode i okoliša. Pri tom je istaknuo odličnu suradnju i pomoć pri sustavnom provođenju i realizaciji programa međunarodne eko škole te se na njoj zahvalio Hrvatskim šumama – Šumariji Sokolovac koji su eko kumovi naše škole, Udruzi Lijepa naša, članovima Eko odbora, Vijeću roditelja, Školskom odboru, Općini Sokolovac, Koprivničko-križevačkoj županiji, svim eko- koordinatorima, bivšoj ravnateljici gđi. Dragici Osman, svim učenicima, učiteljima i djelatnicima kao i svim prijateljima škole.

U nastavku su se uzvanicima obratile eko koordinatorice Branka Bader i Nataša Petrović koje su nazočne podsjetile niz konkretnih ekoloških aktivnosti koje su se provodile tijekom prošle i ove školske godine.

Tako se kontinuirano radi na razvrstavanju i adekvatnom zbrinjavanju otpada. Organiziraju se i akcije prikupljanja i zbrinjavanja električnog i elektroničnog otpada. Učenici sudjeluju na foto- natječajima, planinarskim pohodima te se obilježavaju eko- datumi.

U proteklim godinama priključili smo se globalnom pokretu „Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš“. Akcija obuhvaća kartiranje i čišćenje divljih odlagališta otpada u okolici Sokolovca, kao i čišćenje šireg okoliša škole. U sklopu akcije provedena je sadnja divljih sorti voćki, tzv. voćarki u našim područnim školama, a koje smo dobili kao donaciju od Šumarskog instituta u Koprivnici.

Osim navedenog, naša škola svake školske godine škola provodi i cjelogodišnje eko-projekte. Prošle školske godine završen je rad na dvogodišnjem projektu  Znamenitosti općine Sokolovac. Cilj projekta je bio približavanje učenika, ali i šire zajednice prirodi te razvijanje svijesti o znamenitostima zavičaja (prostora Općine Sokolovac) i nastojanje da se one vrednuju te približe članovima zajednice i posjetiteljima Općine.

Ove školske godine učenici razredne nastave sa svojim učiteljima i suradnicima proveli su projekt U svijetu priča i bajki cilj kojega je između ostaloga poticati kreativnost i stvaralaštvo te razvijati ekološku svijest učenika.  Učenici predmetne nastave započeli su rad dvogodišnjem projektu Moja škola- temelj moje budućnosti kojem je cilj unaprjeđenje uvjeta rada u školi, promicanje ekološke spoznaje o potrebi i načinu očuvanja školskog i mjesnog okoliša te povijesnih, kulturnih i ekoloških vrednota. Osim ovih projekata,  provedeno je i nekoliko manjih eko- projekata pod sljedećim nazivima: PVC ambalaža- od starog novo, Moja kuća zdravlja, Nelegalna odlagališta otpada u zavičaju i Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje.

Program je nastavljen nastupom školskog zbora koji je otpjevao pjesmu „Moj zavičaj“ čiji su tekst napisali učenici, a uglazbila ju je učiteljica Nives Negro Sokač.

Uslijedio je kratko obraćanje gostiju. Prvo nam je na postignutim uspjesima čestitao ravnatelj Šumarije Sokolovac gospodin Damir Šešok. Nakon njega obratila nam se predsjednica Školskog odbora naše škole gospođa Branka Arambašić i predsjednik Vijeća roditelja gospodin Goran Dević.

Program je završio izvođenje eko himne i podizanjem Zelene zastave. Po završetku programa gosti su mogli razgledati izložbu učeničkih radova nastalih tijekom provođenja kampanje „Za manje otpada – Litter Less“ te izložbu eko fotografija.

Nataša Petrović, eko koordinatorica