Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u 6. a razredu

Autor: Miodrag Maksimović, 15. 10. 2015.

U petak, 9.listopada 2015. godine, 5. i 6. sat u 6. a razredu bilo je posebno svečano. Obilježavao se Dan kruha i dan zahvalnosti za plodove zemlje.

U mjesecu listopadu već se tradicionalno obilježavaju Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje. To je vrijeme kada pokazujemo kako smo svjesni da je kruh čovjekova potreba od pamtivijeka, a samim time i simbol života. Mi svojim projektom želimo izraziti zahvalnost na svim dobrima koja se prostiru na našim stolovima i ljudima koji sudjeluju u procesu proizvodnje bilo koje hrane.

U našem je  razredu svaki učenik sudjelovao donošenjem kruha, kolača, raznih pekarskih proizvoda ili jesenskih plodova. U projektu su sudjelovali i roditelji, koji su nam pripremili nošnje i namirnice koje smo nosili. Cilj našeg projekta bio je očuvati tradiciju zavičajne sredine, izložiti domaće proizvode od žitarica i jesenske plodove te napraviti izložbu starinskih predmeta koje smo skupili u selima naše Općine. Učionica je bila uređena kao starinska seoska kućica kojom su se širili mirisi raznih peciva, kolača i voća. Naš je program počeo radionicom u kojoj smo po starinskom receptu izradili kiflice od marmelade koje nam je kasnije ispekla naša školska kuharica. Nismo zaboravili izraziti zahvalnost za bogatstva koja imamo, a sjetili smo se i onih koji gladuju. Prigodnim igrokazom naziva „Kruh“ iskazali smo zahvalnost prema hrani koju blagujemo, ali i prema svemu što imamo. Recitacijama o kruhu podsjetili smo na značenje i važnost kruha kao i pravilne prehrane. Svoju smo svečanost uveličali  pjesmama našega kraja koje je na tamburici izveo Bruno Dević, a na harmonici Ivona Baričević. Naši su gosti bili roditelji, učitelji, djelatnici škole i ostali učenici koji su nas nagradili pljeskom. Na kraju našeg programa poručili smo svima da budu dobri kao kruh i zahvalni na svemu što imaju jer zahvalnost čini život bogatim.

Nadamo se da smo svojim projektom iskazali zahvalnost i pokazali zajedništvo, a najviše smo zahvalni roditeljima, bez čijeg truda i ljubavi ga ne bismo mogli ostvariti na ovako svečan način. Veselimo se idućim Danima kruha i zahvalnosti za plodove zemlje za koje već imamo nove ideje!

Nastavnica Zdenka Drakulić i učenici 6. a razreda