DONACIJA ARDUINO KOMPLETA

Autor: Miodrag Maksimović, 16. 11. 2015.

Ovih dana naša je škola dobila donaciju  deset Arduino kompleta kroz projekt za razvoj inovativnosti i poduzetništva mladih - CROATIAN MAKERS.

Osnivač i financijer projekta je Nenad Bakić.

Njegova ideja je motivirati i uključiti mlade u moderna, stvarna znanja, koja će im pomoći da se u najmodernijim i najtraženijim područjima izjednače sa svojim vršnjacima u razvijenom svijetu i u biti stvoriti inovacijski pokret među mladima.

Naime, robotika, automatika, aviatika (dronovi itd.), 3D printanje dostupniju su nego ikada i doživljavaju pravi bum u razvijenom svijetu. Velikim dijelom je to zahvaljujući inovativnim i dostupnim platformama Raspberry Pi i Arduino.

Opis projekta u cijelosti dosnosimo sa stranice http://www.zajednosmojaci.hr/projekti_2015/2/croatian_makers-330/

Opis projekta

Projekt Croatian Makers je inicijativa udruge "Institut za razvoj i inovativnost mladih", čiji su ciljevi smanjivanje jaza u znanju između hrvatskih učenika i ostalih mladih osoba sa učenicima i mladima iz razvijenijih zemalja u području naprednih ICT tehnologija i razvijanje klime za osnivanje tvrtki (start-upova) u tehnološkom sektoru. Udruga blisko surađuje i podupire rad osnovnih i srednjih škola te tematski vezanih udruga na nacionalnoj razini. Kroz proteklu godinu ostvarena je suradnja sa više od 50 različitih dionika (od čega 40 škola) te podržali njihov rad kroz donacije opreme za robotiku, automatiku i elektroniku (Arduino i Raspberry-pi platforme) te na taj način omogućili nastavno i izvannastavno usvajanje relevantnih kompetencija u navedenim područjima. Poseban naglašavamo stjecanje vještina programiranja kao osnove informatičke pismenosti u razvijenijim zemljama. Navedene platforme čine odličan spoj praktičnog znanja tehničke kulture i programiranja. Doniranjem se postiže opći cilj udruge - razvoj inovativnosti i poduzetništva mladih kroz poticanje inovativnih pristupa edukaciji uvođenjem novih tehnologija. Na ovaj način se mlade osobe izrazito motivira te im se omoguće usvajanje ključnih kompetencija u najmodernijim i najtraženijim ICT tehnologijama. Budući da nas naročito zanima poveznica s tržištem rada i poduzetništvom, donirali smo i prve bespilotne letjelice HGSS-u, kako bismo im pomogli u razvoju njihovih kompetencija, te u budućnosti koristili njihove zahtjeve i specifikacije za financiranje izgradnje letjelica u centrima s kojima surađujemo. Ovim projektom bi proširili djelovanje udruge te na sustavan način analizirali spremnost hrvatskog školstva, kako učenika tako i profesora, za usvajanje suvremenih tehnologija. Uz niz kriterija, prednost će imati škole koje se nalaze na područjima posebne državne skrbi i županijama koje karakterizira slabiji ekonomski status, kako bi se osigurale jednake prilike na nacionalnoj razini.