Planinarski izlet na Kalnik

Autor: Miodrag Maksimović, 23. 11. 2015.

U subotu, 14. studenog, Mladi planinari krenuli su put Kalnika. Izletu su se pridružili i učenici OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ iz Koprivnice i učenici OŠ Koprivnički Ivanec.

Jutro je bilo maglovito pa smo sa strepnjom čekali kakvo će nas vrijeme pratiti. Kad smo stigli do Kalničkog gorja, magla se polako počela razilaziti i ispred nas se već pružao pogled prema ruševinama stare kalničke utvrde. Televizijski toranj nas je oduševljavao svojom visinom i smještajem, a još nismo ni sanjali da ćemo se uskoro i mi naći pored njega. Nakon kratke okrijepe kod planinarskog doma, krenuli smo u osvajanje vrha po imenu Peca (624 m). Nakon vrlo uzbudljive šetnje po šumskom lišću, stigli smo do željene točke i ispred nas se pokazao zadivljujući pogled prema Varaždinskim Toplicama. Tu smo se ponosno fotografirali, potom krenuli nazad prema planinarskom domu. Ubrzo smo svi naučili pratiti planinarske crveno-bijele oznake pa smo bili sigurni u pravi put.

Kad smo se vratili do polazne točke, trebalo je vidjeti lica naših učenika koji su s nevjericom gledali u vodiča koji je najavio osvajanje još jednog vrha. Utješio ih je da je ovaj put znatno kraći pa smo krenuli s novom nadom. Ispostavilo se da ovaj put nije samo kraći, već znatno uzbudljiviji – pravi planinarski. Uskoro je osvojen i drugi vrh – Vranilac (643 m). Pogled je oduzimao dah, a svoje dojmove će vam ispričati sami učenici…

Indira Patljak