Mali knjižničari i Medijatori na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu

Autor: Miodrag Maksimović, 20. 12. 2015.

U četvrtak, 10. prosinca 2015., dio učenika od 5. do 8. razreda koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Mali knjižničari  i Medijacija  sudjelovali su u pratnji knjižničarke Ivane Đikić, vjeroučiteljice Anite Fajdetić i pedagoginje Goranke Teodorčević na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu

Cilj izvanučioničke nastave bio je razvijati i promicati stav tolerancije prema drugim kulturama, religijama i njihovim pripadnicima, razvijati osjećaj za međureligijski dijalog, izgrađivati stav poštovanja prema duhovnim vrijednostima različitih religija, kultura i civilizacija, te upoznati se s obilježavanjem Adventa u Zagrebu.

U zagrebačkoj džamiji zanimljivo i edukativno predavanje o osnovama islama te o arapskom jeziku i kulturi prezentirao nam je islamski vjeroučitelj. Nakon predavanja imali smo prilike postavljati pitanja o svemu što nas zanima vezano uz islam, osobito o vjerničkim obavezama i drugim moralnim i pravnim propisima za vjernike.  Nakon toga imali smo priliku posjtiti Islamsku gimnaziju dr. Ahmeda Smajlovića (medresa) koju pohađa nešto manje od stotinjak učenika.

Napustili smo Islamski centar praćeni pozivom imama na molitvu s obližnjeg minareta.

Uslijedio je obilazak užeg centra Zagreba poput Kaptola, Gornjeg grada, Zrinjevca i obližnjih ulica i trgova.

Posjetili smo franjevačku crkvu sv. Franje na Kaptolu, zagrebačku katedralu te zapalili svijeću pod sjenovitom boltom pred slikom Majke Božje od Kamenitih vrata, koja je ujedno i zaštitnica grada Zagreba.

Privučeni opojnim mirisom kolača i pečenih kestena te raznim božićnim ukrasima uvjerili smo se zašto je baš Zagreb zaslužio titulu jednog od najljepših gradova za vrijeme Adventa u Europi.

Pripremile Ivana Kos, 8. b i vjeroučiteljica Anita Fajdetić