Posjet učenika osmih razreda CISOKU-u, Centru za informiranje i savjetovanje o karijeri u Koprivnici

Autor: Miodrag Maksimović, 19. 2. 2016.

U utorak, 16.veljače 2016. godine učenici osmih razreda posjetili su Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri u Koprivnici.

CISOK centar središnje je mjesto za cjeloživotno profesionalno usmjeravanje i razvoj karijere, čije su usluge besplatno dostupne svima. Nalazi se u Koprivnici, na Trgu bana Jelačića 7, na drugom katu.

Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri  posjetilo je 12 učenika osmih razreda. Mi, koji još nismo odlučili koju srednju školu upisati, bili smo znatiželjni i puni pitanja. Tamo smo saznali što je to uopće zanimanje i kakva sve zanimanja postoje. Stručna savjetnica, gospođa Martina Majić, objasnila nam je zašto je važno dobro odabrati srednju školu i pitala nas koja sve zanimanja poznajemo. Bile su nam predstavljene srednje škole (gimnazije, strukovne i umjetničke škole) i saznali smo u kojim gradovima naše županije je koja škola. Opise svih zanimanja možemo pronaći na internetskom portalu E-usmjeravanje.

Nakon toga nam se obratila profesorica Jasmina Sinovec, stručna suradnica za obrazovanje u Obrtničkoj komori Koprivničko- križevačke županije, koja nas je pitala znamo li što su to deficitarna zanimanja. Objasnila nam je da su to zanimanja kojih nedostaje na tržištu rada i predstavila koja su to trenutno. Možda nekoga od nas popis deficitarnih zanimanja potakne u izboru vlastitog zanimanja. Predstavila nam je i projekt „Hoću biti vješt đak“, čija je voditeljica. Cilj projekta je povećati motivaciju učenika za upis u deficitarna obrtnička zanimanja. O svemu možemo saznati više na Facebook stranici projekta, gdje su nam dostupniji i gdje ih možemo pitati što nas god zanima.

Nakon predavanja,  testirali smo svoje  profesionalne interese pomoću interaktivnog upitnika  računalnog programa Moj izbor,  a rezultat testiranja je prijedlog zanimanja koja učeniku  odgovaraju prema iskazanim interesima. Program također nudi detaljne opise različitih zanimanja. Taj dio nam je bio najzanimljiviji.

Na samom kraju, predavačice su nas pozvale da dobro razmislimo o sebi, da se usmjerimo na ono u čemu smo dobri i da prikupimo sve informacije o zanimanjima koja nas zanimaju. Njima se uvijek možemo obratiti za pomoć.  U CISOK-u smo se lijepo proveli, bilo je zabavno i poučno i gotovo smo svi nakon testiranja odlučili koju školu želimo upisati.

Nikolina Ivanković i Emina Susak, 8.b

Posjet Galeriji  Koprivnica i Muzeju grada Koprivnice

Nakon što smo posjetili Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri i razmišljali o tome koju ćemo srednju školu upisati, slobodno smo vrijeme iskoristili za razgledavanje galerije i muzeja u Koprivnici.

U Galeriji Koprivnica pogledali smo grafičku izložbu Ora Pro Nobis (Moli za nas) koja prikazuje vjerske teme u obliku bakroreza i drvoreza. To su slike kakve nismo imali prilike još vidjeti pa ih je bilo zanimljivo pogledati.

Prije odlaska iz Koprivnice posjetili smo Muzej grada Koprivnice, gdje nam je kustosica-pripravnica Marina Matiša pokazala stalnu postavu muzeja. Vidjeli smo predmete iz prošlosti grada, sakralne objekte, a najzanimljiviji nam je bio dio muzeja posvećen Domovinskom ratu. Vidjeli smo i dio muzeja posvećen Židovima koji su u prošlosti u većem broju živjeli u Koprivnici i išli u obližnju sinagogu. Na izlasku iz muzeja  obišli smo prostoriju koja je posvećena Noći muzeja, koja je bila nedavno, 29.1.2016. godine.

Saznali smo mnogo toga zanimljivog, svakog se nešto dojmilo, a dečke najviše konjanička koplja i vatreno oružje. Svima bismo preporučili da posjete Galeriju i Muzej grada Koprivnice jer se može puno toga zanimljivog vidjeti i naučiti.

Lana Car i Viktorija Vuk, 8.a