Koncert gitarističkog virtuoza u Sokolovcu

Autor: Miodrag Maksimović, 6. 3. 2016.

Frano Živković ima 11 godina i pravo je gitarističko čudo. Uvjerili su se u to svi učenici i učitelji Osnovne škole Sokolovac  koji su prisustvovali njegovom koncertu u utorak, 1. ožujka, u Društvenom domu u Sokolovcu.

U sklopu turneje po školama, Frano's school tour, prvi puta u našoj županiji Frano je posjetio baš našu školu i održao nam nezaboravan koncert. Svirao je pjesme najboljeg svjetskog akustičnog gitarista, Tommyja Emmanuela, s kojim je nastupao u zagrebačkom Lisinskom, u Trstu i Linzu. Odsvirao je i nekoliko svojih skladbi, a sve nas je iznenadio jednim gotovo magičnim performansom na gitari. Također, učenicima se svidio kviz o poznavanju klasične glazbe, a oni koji su znali odgovore, dobili su malu nagradu.

Frano je višestruko nagrađivani glazbenik koji svira od svoje treće godine. U dobi od osam godina završio je osnovnu glazbenu školu, svira gitaru, violinu, klavir, pjeva, aranžira i sklada. Pohađa teoretski smjer srednje glazbene škole i najmlađi je član Hrvatskog društva skladatelja. Najviše na svijetu voli svirati pred djecom i mladima, dijeliti s publikom svoj talent te motivaciju prema glazbenom stvaralaštvu.

Učenici su poželjeli saznati malo više o Frani i njegovoj obitelji pa su Mali knjižničari  iskoristili priliku za intervju.  Razgovor je bio više nego ugodan i već su tada, prije koncerta bili motivirani i osvojeni Franinom jednostavnošću i povezanošću u njegovoj obitelji. Njegovi su mu roditelji vjerni pratitelji na nastupima i potiču razvoj njegovog  talenta budno pazeći da mu to  ne bi oduzelo dječju radost, vrijeme za igru i sve ono što djetinjstvo mora biti da bi dijete odraslo u zdravu i dobru odraslu osobu.

Frano voli čitati časopis Moj planet, slikovnice su mu jako drage, a mama kaže da jednostavno „guta knjige“.  Piše i priče za koje kaže da nastaju u njegovoj mašti, a inspiraciju za skladanje svojih pjesama pronalazi u doživljaju svijeta oko sebe, posebno stvari  koje ga ispunjavaju radošću.  Kaže da svojom glazbom želi uveseljavati ljude onako kako ona veseli njega.

Reakcije naših učenika su više nego pozitivne, razbile su se predrasude o tome da je klasična glazba dosadna, a učenici su, motivirani  Franinim nastupom i sami poželjeli  naučiti svirati pokoji instrument. I ispunjena je i misija naše škole kao odgojne i obrazovne ustanove da potičemo znatiželju, razbijamo predrasude i širimo obzore.

Nataša Karlovčec, školska knjižničarka