Kad se male ruke slože

Autor: Miodrag Maksimović, 8. 4. 2016.

Što pokloniti šumi na dar za njezin dan, 21.03.? Zapitali su se učenici 4. razreda OŠ Sokolovac čiji je ovogodišnji zadatak projekta bio istraživanje svijeta šume kroz godišnja doba pod nazivom „ Šumske tajne“.

Svakako pažnju i ljubav , rekli bi mnogi, ali to njima nije bilo dovoljno. Vođeni znatiželjom, zajedno su se sa svojom učiteljicom Višnjom i učiteljicom Natašom Petrović odlučili pridružiti radnicima Šumarije Sokolovac u pošumljavanju ogoljele šumske čistine na području Polom kod sela Velika Mučna u  srijedu, 30.03.2016 . u poslijepodnevnim satima.

Kada je došao na teren,  gospodin Stjepan Ištvanović je učenike najprije poučio o  životu i važnosti drveća, o potrebi  stvaranja i očuvanja bioraznolikosti na određenome području, a zatim o načinu sadnje mladica bukve i hrasta.  Nakon toga su uz motiku i vrijedne ruke šumarskih radnika  s veseljem započeli  sadnju grupirajući se u parove i skupine. Vrlo brzo su svladali tehniku sadnje te tako zasadili mnoga „svoja stabla prijateljstva“  za koja ćemo se nadati da će se primiti i rasti dugi niz godina. S ponosom ćemo pratiti njihov rast, a zasigurno  jednog dana, kada učenici odrastu, i prošetati tom šumom.

Zahvaljujemo se gospodinu Ištvanoviću i djelatnicima Šumarije Sokolovac što su nam omogućili jedinstveno i nezaboravno iskustvo sudjelovanja u stvaranju jednog malenog kutka ovog šumskog tajanstvenog svijeta. Zasigurno smo ovime ojačali svoju ljubav i poštovanje prema prirodi te ćemo i dalje biti njezini vjerni čuvari.

Učenici i učiteljica 4.r.