TERENSKA NASTAVA U KOPRIVNICU, 14. TRAVNJA 2016.

Autor: Miodrag Maksimović, 18. 4. 2016.

U kišno jutro 14. travnja učenici razredne nastave krenuli su u Koprivnicu na terensku nastavu planiranu Godišnjim planom i programom u organizaciji škole i uz svesrdnu pomoć knjižničarke Nataše Karlovčec.

Na put su krenuli učenici PŠ Velika Mučna (1. i 2. r.), učenici matične škole (3. i 2. r.), učenici PŠ Srijem te PŠ Mala Mučna zajedno sa svojim učiteljima. Cilj terenske nastave bio je upoznati povijesno-kulturne objekte u našem zavičaju, trgove, obrte, promet u gradu, prepoznati znakove proljeća u gradu, razlikovno usporediti grad i selo i poticati kazališnu kulturu.

Bogat program terenske nastave i sadržajnost razvedrili su naše raspoloženje.

Po dolasku u Koprivnicu dio je učenika posjetio Gradsku knjižnicu i čitaonicu „Fran Galović“ gdje su upoznali djelatnosti knjižnice i njen fundus, uočili razlike u stručnom, dječjem i odjelu za odrasle, upoznali čitaonicu, pričaonicu i knjige za slijepe i slabovidne osobe. Drugi je dio učenika ugošćen u  sjedištu Koprivničko-križevačke županije, u čiju nas je djelatnost uvela pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine Branka Cuki, a učenike su pozdravili i Ivica Pal, zamjenik župana, te Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije. Uz ugodan razgovor, učenici su pokazali zavidno znanje o poznavanju županije u kojoj žive. Prikazan je i kratak turistički film „Podravina i Prigorje na dlanu“ .

Uslijedio je posjet Domoljubu na lutkarsku predstavu Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića iz Osijeka  „Deveta ovčica“ koja je oduševila vrhunskom izvedbom glumaca, izvrsnim spoje multimedijskih efekata i nadasve šaljivom i poučnom pričom o pobjeđivanju strahova, lijepom ponašanju i odrastanju.

Po završetku predstave učenici su sa svojim učiteljima odrađivali pojedine zadatke vezane uz nastavni plan.

Tako je dio učenika PŠ Srijem i MŠ Sokolovac posjetio tržnicu, istražujući koje se voće, povrće, žitarice i industrijsko bilje može naći u prodaji.  Uočili su da se u ovo doba prodaje najviše luka i presadnica različitog povrća, upoznali nove žitarice (heljdu i proso), uočili kopar i njegovu uporabu, spoznali razliku hladnog prešanog suncokretovog ulja i onog kojeg najčešće koristimo u kućanstvu. Uočili domaće životinje (piliće) te igračke i košare za kućne ljubimce, meso, mliječne proizvode i jaja, divlje životinje (ribe), biljke travnjaka i šume vidjeli su u obliku čajeva (kamilica, stolisnik, glog). Prvi razred imao je zadatak,  prema programu iz Matematike, za 20 kuna kupiti sok i pecivo, procjenjujući iznos, računajući ostatak.  Također, posjetili su igraonicu u TC Konzum, pogledali sinagogu, locirali katoličke i pravoslavnu crkvu uz ponavljanje koje nacionalne manjine žive u RH, ljudi koje vjeroispovijesti i što se događalo sa Židovima u NDH i za vrijeme 2. svjetskog rata. Učenici su imali prilike uočiti promjenjivo vrijeme u proljeće te ponoviti kako se treba odijevati za takve vremenske prilike.

Dio učenika PŠ Mala Mučna imao je jedinstvenu prigodu prisustvovati otvorenju Nacionalne natjecateljske filatelističke izložbe “KoprivnicaFila 2016.“ u koprivničkoj Galeriji.

Dio učenika PŠ Srijem i PŠ Mala Mučna nastavio je upoznavati posebnosti  grada – od organizacije ulica i kućnih brojeva od glavnog trga, crkava, banaka, uslužnih djelatnosti. Ugošćeni su u fotografskom obrtu „Foto Milan“ gdje nas je vlasnik Milan Fuker upoznao s postupkom fotografiranja i razvijanja fotografije, razlikom digitalnog i analognog filma, dao savjete za čiste fotografije uz pravo osvjetljenje te na licu mjesta počastio izrađenim fotografijama i razglednicama grada koje smo odmah i poslali na pošti. Također nas je ugostila i vlasnica krojačkog salona „Moda Art“ Zlatica Pernjak te nas upoznala s procesom šivanja, izazovima u radu, pokazala širok asortiman usluge te dozvolila da se učenici okušaju u  radu s iglom i na šivaćoj mašini.

Dio učenika MŠ Sokolovac  istražio je Autobusni kolodvor u Koprivnici i u praktičnom dijelu utvrdio znanja o planiranju putovanja autobusom, dok su neki učenici imali prilike posjetiti Hypo Alpe Adria Banku i uočiti posebnosti bankarskog poslovanja, ističući važnost štednje i dobrog gospodarenja novcem.

Naš izlet u grad zabilježili su i službenici Županije pa tako članak o našem posjetu možete pogledati na linku http://kckzz.hr/ucenici-osnovne-skole-solokovac-posjetili-zupanijsku-upravu/ te fotografi lokalnih medija što možete vidjeti na portalu ePodravina http://epodravina.hr/kazaliste-knjiznica-banka-pa-sladoled/ .

Za kraj smo se počastili sladoledom u gradskim slastičarnicama i zaključili da je dan  prošao korisno i ugodno, uz pozitivne dojmove i bogato iskustvo!

Martina Krušec