Posjetili smo Klagenfurt

Autor: Nataša Karlovčec, 13. 5. 2016.

Učenici sedmih i osmih razreda posjetili su u petak, 6. svibnja 2016.,  Klagenfurt u Austriji. Terensku je nastavu organizirala nastavnica njemačkog jezika Ivana Mihoci koja predaje njemački jezik osmim razredima. Izlet je organiziran s ciljem upoznavanja kulture i povijesti naroda koji govore njemačkim jezikom i usavršavanje naučenog znanja u konkretnim situacijama s izvornim govornicima.

0kupili smo se kod škole oko 5:30 sati te smo s veseljem krenuli na terensku nastavu. S osmim razredima išli su također i sedmaši koje su pratile njihove razrednice. Nakon cijelog tmurnog tjedna i kišnog vremena, jutro nam je donijelo sunce, a cijelim putem nas je pratilo toplo vrijeme i dobro raspoloženje. Na nastavi njemačkog jezika još prije smo naučili sve o Klagenfurtu - gdje se nalazi i da je središte austrijske pokrajine Koruške. Nakon početka putovanja došli smo do slovenske granice gdje su nas carinici s povjerenjem i svim važećim dokumentima pustili preko granice. Nakon ugodne vožnje po Sloveniji,  još jednom smo prošli granicu, ali ovog puta smo bili sretniji jer smo ušli u Austriju. Najprije smo posjetili Novi i Stari trg( Neuer und Alter Platz), uz stručno vodstvo čuli  zanimljivosti o gradu, a najzanimljivija je bila legenda o nastanku grada i njegovom zaštitnom znaku, zmaju Lindwurmu koji je osnovan na mjestu gdje je ubijen zmaj koji je živio u obližnjoj močvari. U gradu smo imali i slobodnog vremena za šetnju i razgledavanje, a neki su odmah primijenili znanje njemačkog jezika naručivši sladoled.

Usavršavali smo njemački jezik na ulicama i u trgovinama kroz razgovor s ljudima koji su bili vrlo ugodno raspoloženi. Nakon šetnje gradom otišli smo u najpoznatiji austrijski park  minijatura Minimundus u kojem su izložene najpoznatije svjetske građevine u mjerilu 1:25. Saznali smo da su građevine građene od istih materijala kao i originali. Kroz šetnju Minimundusom vidjeli smo znamenitosti iz cijelog svijeta. Imali smo osjećaj da šećemo Parizom, New Yorkom, Bečom, Vatikanom, Indijom, Meksikom… To je zaista cijeli svijet u minijaturnom obliku. Također smo uočili i jednu građevinu iz Hrvatske, svjetionik Porer koji se nalazi jugozapadno od južnog rta Istre. Pitali smo se zašto nema više građevina iz Republike Hrvatske kao što su Dubrovačke gradske zidine, Markova crkva u Zagrebu ili Arena u Puli. Nakon Minimundusa posjetili smo jezero Wörthersee. Za vrijeme čekanja broda učenici osmih razreda uspješno su obavljali svoje zadatke tj. anketirali slučajne prolaznike, govorili njemački jezik i susretali zanimljive ljude. Nakon toga brodom smo se vozili jezerom. Vožnja je trajala malo više od jednog sata. Nakon jezera, vratili smo se u grad i s oduševljenjem ušli u najveći trgovački centar City Arkaden u kojem je čak 150 trgovina. Odmorili smo se i okrijepili u nezaobilaznom McDonaldsu pa smo krenuli kući.

Na putu kući, navigacija nas je odvela kroz planinski granični prijelaz. Vožnja je bila zanimljiva, a imali smo priliku vidjeti i snijeg u svibnju. U jednom smo danu ujutro imali prilike uživati u suncu i toplom vremenu, a navečer smo skoro završili na skijanju. Vožnja kući je trajala dugo i bili smo umorni, ali zadovoljni jer nam je bilo prekrasno. Sretni smo što smo imali priliku u osnovnoj školi posjetiti stranu zemlju te stvoriti sjećanja i uspomene koje će trajati cijeli život.

Klaudija Raab i Lana Car, 8.a