TERENSKA NASTAVA NA PLITVIČKA JEZERA

Autor: Nataša Karlovčec, 31. 5. 2016.

U petak, 27.05.2016. učenici 4. r. matične škole te 3.i 4.r. PŠ Velika Mučna, 1.i 4. r. PŠ Srijem i PŠ Veliki Botinovac sa svojim učiteljicama Višnjom, Ljiljanom, Lovorkom i Marijom posjetili su Nacionalni park Plitvička jezera.

Uzbuđeni i nestrpljivi krenuli smo u smjeru Zagreba i Karlovca prema Plitvicama. Putovanje uz našu turističku pratiteljicu Maju i vozača Darija je brzo promicalo. Prvo stajanje bilo nam je na odmorištu Draganić, a potom smo se nakratko zaustavili na Rastokama, malom vodeničarskom naselju. Još u prijepodnevnim satima stigli smo na Plitvice gdje nas je dočekala turistička vodičica Petra. Gužva na ulazu potvrdila je njezine riječi da je ovaj nacionalni park jedan od najstarijih, najvećih i najposjećenijih parkova Hrvatske poznat po svojoj iznimnoj ljepoti diljem svijeta. Dovoljno nam govori podatak da je nacionalnim parkom proglašen 1949.g. Zbog prirodnog sklada njegovih 16 jezera različite veličine, ispunjenih kristalnom modrozelenom vodom, okruženih listopadnim i vazdazelenim šumskim predjelima s raznolikim  biljnim  i životinjskim  svijetom, UNESCO  ga je proglasio svjetskom prirodnom baštinom 1979. godine, među prvima u svijetu.

Boravak na Plitvicama bio je nezaboravan. U šetnji uređenim stazama i drvenim mostićima pokraj jezera, vozeći se brodom po jezeru Kozjak te elektrovlakićem kroz šumske predjele doživjeli smo svu ljepotu netaknute prirode. Unatoč dužem hodanju, toplini i gužvi, nismo osjećali umor već radost i uzbuđenje.

Nakon obilaska Plitvica, u kasnijim poslijepodnevnim satima, krenuli smo put Sokolovca. Sljedeća destinacija bila nam je Karlovac i mjesto Turanj u njegovom predgrađu. Tamo smo posjetili otvoreni dio Muzeja Domovinskog rata s izloženim tenkovima, topovima, vojnim zrakoplovima i ostalim vojnim vozilima koja su sudjelovala u obrani naše domovine. Bilo je vrlo zanimljivo razgledati ih, ali i zaviriti u njihovu unutrašnjost. Posljednje stajanje  i odmor bio nam je u karlovačkom McDonaldsu gdje smo se počastili Happy Mealom i zabavili dobivenim igračkicama, a povratak kućama popratili smo zabavom u autobusu uz pjevanje i pričanje viceva.

Ovom smo terenskom nastavom ostvarili sve planirane zadaće. Zajedničko druženje obogatilo je učenike znanjem, iskustvom i doživljajem kojeg im ne mogu pružiti ni udžbenici, niti mediji pa su ovakvi izleti svakako preporučljivi.

V.S.Savić, učiteljica