DVODNEVNA TERENSKA NASTAVA „POSJET OSMIH RAZREDA VUKOVARU“

Autor: Nives Negro Sokač, 13. 6. 2016.

Učenici osmih razreda boravili su 7. i 8. lipnja u gradu heroju, Vukovaru.

Dvodnevni boravak osmaša u Vukovaru odvija se u okviru programa terenske nastave čije troškove u potpunosti snosi, od puta, prehrane i smještaja, Memorijalni centar Domovinskog rata iz Vukovara.  Sadržajno bogata i iscrpna terenska nastava u Vukovaru organizirana je s željom i ciljem da se promiču istina i znanje o Domovinskom ratu. Omogućeno nam je upoznati žrtvu i ulogu Vukovara u Domovinskom ratu te okolnosti, uzroke i posljedice Domovinskog rata slušajući predavanja i svjedočanstva vojnih djelatnika koji su i sami bili sudionici obrane Vukovara.

Sa svojim smo pratiteljima, nastavnicama povijesti, Indirom Patljak i Zdenkom Drakulić te razrednikom 8.a razreda, Mladenom Sakićem krenuli smo na terensku nastavu u utorak 7. lipnja u 4 sata ujutro. Po dolasku u Vukovar, išli smo po lunch pakete pa predavanja o Domovinskom ratu. Kasnije smo krenuli u Muzej vučedolske kulture gdje smo uživali i saznali podosta informacija o životu Vučedolaca. Dvorac Eltz, kojeg smo išli posjetiti poslije Vučedola, oduševio nas je svojom ljepotom i starošću, a pogotovo njegov pogled na Dunav. Ipak, najviše nas je zanimao hostel „Zagreb“. Kada smo se prijavili, žurno smo krenuli u svoje sobe u kojima nije bilo TV-a niti interneta, ali smo preživjeli. Prije večere posjetili smo grad Vukovar i iskoristili vrijeme na istraživanje grada. Posjetili smo mjesto gdje se rijeka Vuka ulijeva u Dunav. Nad Dunavom se veličanstveno uzdiže bijeli križ, ukrašen hrvatskim pleterom i riječima Frana Krste Frankopana: Navik on živi ki zgine pošteno.  Navečer su nam organizirali večer u diskoteci gdje nam je bilo odlično i zabavno.

Drugi dan posjeta, nakon doručka, slijedio je odlazak do memorijalnih lokaliteta. Posjetili smo Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Slijedio je put do Spomen-doma Ovčara. To je mjesto bilo poljoprivredno imanje nedaleko Vukovara koje je za vrijeme rata pretvoreno u mjesto stradanja. Na istom se mjestu nalazi spomenik golubice slomljenog krila kao sjećanje na vukovarske žrtve. Mjesto je to na kojem svi ostaju bez teksta.

Predstavljena nam je i cesta „Put spasa“, koja je za vrijeme rata bila kukuruzni put. Posjetili smo i memorijalni centar Domovinskog rata, gdje smo vidjeli izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“ u kojoj je kronološki prikazano 90 dana okupacije Vukovara i opisano što se tijekom okupacije svakog dana događalo. Uslijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, koje je najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Tamo su pokopani svi koji su stradali tijekom agresije na Vukovar. Bijeli križevi predstavljaju svaku žrtvu, a između križeva i groblja postavljen je spomenik, križ otvoren prema sve četiri strane svijeta u čijem središtu gori vječno svjetlo. Posjetili smo također i muzejski prostor „Mjesto sjećanja- vukovarska bolnica 1991.“ koji se nalazi u podrumskom prostoru danas obnovljene Opće bolnice Vukovar.

Na završetku našeg posjeta Vukovaru, održan je kviz znanja u kojem smo sudjelovali zajedno sa ostalim školama koje su posjetile Vukovar kad i mi. Našu su školu predstavljale Klaudija Raab iz 8.a i Nikolina Ivanković iz 8.b i osvojile odlično 2. mjesto.

Prije polaska kući, još smo jednom pogledali grad Vukovar i vidjeli kako su tragovi ratnih stradanja još uvijek prisutni na ulicama grada. Najsnažniji podsjetnik na to je vukovarski vodotoranj, koji je neobnovljen i simbol je Vukovara.

Puni dojmova o vremenu kada se još nismo rodili, sa svojim smo nastavnicima krenuli na put kući iz ranjenog Vukovara. Kući smo se vratili umorni, ali s lijepim uspomenama. Saznavši sve o Domovinskom ratu i vukovarskoj žrtvi, osjetili smo odgovornost sačuvati od zaborava taj tragični dio hrvatske povijesti. I svi se nadamo da se takvo što nikada neće ponoviti!

Klaudija Raab, 8.a i Ivana Kos, 8.b